Nastała jesień – tak przeze mnie uwielbiana za ciepłą feerię barw i z wolna gasnące kolory… Jesień jest także dla mnie jako kolorystyki szczególnie obfitująca w spotkania z Wami. Po gorących miesiącach letnich następuje moment przejścia, zwolnienia obrotów, wyciszenia, przygotowujący nas do wejścia w nową porę roku. Jest to też czas, w którym sporo z Was czuje, że chce się sobą zaopiekować (ubrać cieplej, wypić herbatę w ulubionym kubku, przykryć się miękkim kocem), a także dać sobie przestrzeń na lepsze poznanie siebie. Jest to także idealny moment na poszerzenie swojej palety barw, gdyż wyjmując z szafy jesienno-zimowe ubrania, warto wykonać ich przegląd pod kątem pasujących nam kolorów i sporo pań właśnie o tej porze roku decyduje się na skorzystanie z analizy kolorystycznej.

Skoro już o jesieni mowa, z przyjemnością prezentuję Wam jedną z najczęściej spotykanych w naszej szerokości geograficznej przedstawicielek tego typu urody – Zgaszoną Jesień. Soft Autumn jest najbardziej subtelnym i nie tak oczywistym do rozszyfrowania typem jesiennym. Na pierwszy rzut oka nie widać u niej typowych „ciepłych” cech, które kojarzymy z typami jesiennymi, jak np. ogniście rude włosy, tak charakterystyczne dla Warm Autumn – Ciepłej Jesieni (aktorki Susuan Sarandon, Julianne Moore, Tilda Swinton, Kate Mara czy Lindsay Loohan). Uroda Zgaszonej Jesieni jest też zdecydowanie łagodniejsza niż głęboki, „południowy” koloryt Ciemnej Jesieni (Eva Longoria, Eva Mendez, Sandra Bullock), którą cechuje wysoki walor, tj. duża zawartość czerni w pigmentacji skóry, oczu, włosów itd. Łagodny i pozbawiony kontrastów wygląd Soft Autumn wynika z głównej cechy wyróżniającej jej typ urody (key color characteristic) jakim jest niewielkie nasycenie naturalnej kolorystyki skóry, włosów, tęczówek, czerwieni warg itd. (ta cecha to inaczej niska chromatyczność). Przedstawicielkami tego typu urody są m.in. bliźniaczki Olsen, Calista Flockhart, Drew Barrymore, AnnaLynne McCord i Gisele Bundchen. Poniższy kolaż prezentuje zbiorczą paletę kolorów wszystkich typów jesiennych. Jak widać, dominują tu barwy ciepłe, nasycone, z mniejszą bądź większą zawartością szarości, gdyż każdy typ jesienny ma w sobie jej domieszkę.

Zgaszone Jesienie, podobnie jak ich chłodniejszy typ siostrzany, Zgaszone Lato (Soft Summer), to często w wersji saute przysłowiowe „szare myszki”, które, aby uzyskać większą kontrastowość urody, potrzebują wzmocnienia jej makijażem, inaczej mogą wyglądać na zmęczone, przygaszone, ziemiste lub zmęczone. Wiem o czym mówię, bo sama jestem przedstawicielką tego typu urody i zdarzało się, gdy nie wykonałam mojego podstawowego make-up’u, że pytano mnie, czy aby nie jestem chora :). Podobnie sprawy mają się z kolorem włosów: Softy to często osoby, które miały na sobie już wszystkie dostępne wyraziste kolory farb do włosów i w żadnej nie czują się zbyt dobrze. Nic dziwnego: przygaszona uroda nie toleruje bowiem mocnych i nasyconych kolorów, zwłaszcza przy twarzy, lubi za to jedynie lekko wzmocniony swój naturalny kolor, najchętniej z efektami optycznymi, jak np. sombre, ombre czy delikatne świetliste refleksy. Analiza kolorystyczna pozwala na identyfikację naszych indywidualnych cech koloru, dzięki czemu finalnie (w otoczeniu barw właściwych dla naszego typu urody, zarówno w makijażu jak i ubiorze), zaczynamy wyglądać zdrowo, promiennie, świeżo i znacznie młodziej. Typy zgaszone będą więc poszukiwały przygaszonych, jakby spranych, wyblakłych, spłowiałych kolorów o niepełnych nasyceniu barwy. Drugą ważną informacją będzie temperatura koloru: Zgaszona Jesień powinna szukać w większości ciepłych barw, choć może także pożyczać chłodniejsze tony od Soft Summer. Przygaszona Jesień będzie też zazwyczaj prezentować się korzystniej w ciemniejszych kompozycjach barw, niż Zgaszone Lato (cechuje ją nieco większy walor niż wszystkie typy letnie). Spójrzmy na zdjęcia mojej pięknej modelki, Agaty, w których prezentuje najkorzystniejsze dla Soft Autumn grupy kolorów, harmonizujące z jej delikatną urodą.

 

W przypadku Agaty najkorzystniejsze barwy to: rdzawy/rudy odcień czerwieni, mahoń, głęboka czerwień pomidorowa, odcienie zgaszonego łososia i przybrudzonej brzoskwini, ciepły morski granat i sprany morski błękit, przygaszony turkus głęboka ciepła leśna zieleń, zieleń mchu i wszystkie odcienie oliwkowe i szaro-oliwkowe, stare złoto, oliwko-brąz, kamel oraz czekoladowy i kawowy brąz. Jako, że w obrębie jednego typu urody poszczególne jego przedstawicielki będą się między sobą nieznacznie różnić, po odbytej analizie kolorystycznej przygotowuję dla moich klientek, oprócz ogólnej palety kolorów dla ich typu urody, także indywidualnie dobrane wzorniki ich najkorzystniejszych barw oraz tych, które mogą pożyczać od swojego typu siostrzanego. Najlepsze wyselekcjonowane dla Agaty odcienie z palety Zgaszonej Jesieni zestawiłam na poniższym kolażu:

W otoczeniu tych konkretnych odcieni uroda Agaty rozkwita i promienieje: oczy nabierają blasku, tęczówki stają się bardziej nasycone pięknym orzechowym odcieniem, oprawa oczu (rzęsy i brwi) zyskują większe nasycenie, kolor ust intensyfikuje się i nabiera brzoskwiniowego tonu. Dodatkowo skóra staje się optycznie „czystsza” i gładsza, gasną zaczerwienienia, rozjaśniają się cienie pod oczami. Tych efektów nie zaobserwujecie bezpośrednio na zdjęciach we wpisie, gdyż Agata nosi już na nich wykonany przeze mnie makijaż najkorzystniejszy dla jej typu urody (niepełne krycie pomadki i podkładu, ciepła, zgaszona kolorystyka użytych kosmetyków, delikatnie rozświetlona cera i oko, łososiowo-brzoskwiniowe usta i róż na policzkach, bardzo dobrze rozblendowane cienie i kreski, naturalna linii brwi etc.), jednak wierzcie mi na słowo: gdy podczas analizy znajdujemy właściwe dla Was kolory, dzieje się prawdziwa magia. Oczywiście działa to też w drugą stronę – możecie przekonać się, jak bardzo niekorzystny wpływ na urodę mają kolory spoza pasującej Wam palety barw. Mam tu na myśli efekt postarzenia, zgaszenia i przytłoczenia urody. Zobaczcie na poniższych kolażach, jak bardzo niekorzystny wpływ na urodę mojej modelki mają odcienie zbyt mocno nasycone (zdjęcia po prawej stronie), zarówno w ubiorze, jak i w makijażu, który na ostatniej fotografii zmodyfikowałam za pomocą programu graficznego na zdecydowanie chłodniejszy i bardziej graficzny:

Jak widać, uroda zaczyna blednąć i rozmywać się w towarzystwie niedobranych kolorów (nawet pomimo faktu, iż Agata ma na sobie profesjonalny makijaż). Jeżeli ubierzecie daną rzecz lub pomalujecie się i stwierdzicie, że nagle znikacie i nie widać spoza danego koloru lub Wasza twarz nagle zaczyna wyglądać na bardzo zmęczoną, skóra na ziemistą, a Wy na starsze o 10 lat, jest to wyraźny sygnał, że znalazłyście kolor wybitnie spoza Waszej palety barw. W przypadku Jesieni Soft bardzo często dzieje się tak np. z klasyczną czerwoną pomadką, gdyż większość „czystych” czerwonych szminek będzie dla niej zbyt mocno nasycona. Najlepsze pomadki dla Zgaszonej Jesieni to odcienie od lekko przybrudzonych tonów brzoskwiniowo-łososiowych, przez pudrowe i brudne róże, aż po nie w pełni nasycone odcienie brązowo-różowe, brąowo-czerwone i głębsze tony marsala:


Najlepsze makijaże dla tego typu urody możecie śledzić w jednej z moich galerii na Pintereście. Często  intuicyjnie czujemy, w jakich barwach nam dobrze i takie wybieramy, jednak jeszcze częściej jest to jedynie wycinek pasujących nam odcieni, gdyż po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza paleta ma o wiele szerszy zakres kolorów. Ciężko jest samodzielnie „zdiagnozować” się na podstawie informacji dostępnych w Internecie bądź książkowych publikacjach na temat analizy kolorystycznej, gdyż bez wiedzy na temat właściwości barw i teorii analizy kolorystycznej, a także bez oka wyczulonego na niuanse kolorystyczne, jest to niemal niemożliwe. Wizyta u dyplomowanej kolorystki jest tutaj bardzo pomocna. Usługa jest jednorazowa, gdyż typ urody jest niezmienny. Otrzymujecie zatem wiedzę na całe życie, za wyjątkiem sytuacji, gdy z biegiem lat Wasza pigmentacja zacznie się zmieniać (blednąć) lub będziecie chciały wybrać nowy kolor farby do włosów i zechcecie skonsultować się z kolorystą przed wizytą u fryzjera. Wyposażę Was we wszystkie niezbędne informacje na temat „obsługi” Waszego typu urody, gdyż oprócz wspomnianych już indywidualnych wzorników Waszych najlepszych kolorów i tych, które możecie pożyczać od swojego typu siostrzanego, dostaniecie ode mnie obszerny wielostronicowy skrypt autorstwa pani Ani Ciechomskiej z warszawskiej Make-Up Instructors Academy, gdzie nabyłam uprawnienia i licencję do pracy w zawodzie kolorysty.

Z tego look booka dowiecie się m.in. jak łączyć barwy w gotowe stylizacje, jakie style modowe najbardziej pasują do Waszego typu urody, na co zwracać szczególną uwagę w makijażu oraz w jakiej koloryzacji włosów będzie Wam najbardziej do twarzy. Jest to kopalnia wiedzy na temat Waszej gamy barw, która wprowadzi Was w świat trafionych wyborów kolorystycznych. Nigdy więcej zakupowej frustracji :).
Zapraszam, spotkajmy się i rozszyfrujmy razem Waszą kolorystyczną układankę!