Atrybuty (wg ważności): Zgaszona, Ciepła, Ciemna/Głęboka
Znane Zgaszone Jesienie: Drew Barrymore, Calista Flockhart, Mary-Kate i Ashley Olsen, Anna Lynne McCord (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Zgaszone Lato (Soft Summer)
Cechy wyglądu: brak wyraźnych kontrastów między oprawą oka, tęczówki, cery; karnacja żółto-szarawa, beżowo-szarawa jasna lub średnia; tęczówki szaro-niebiesko-zielone, szaro-zielone, szaro-zielono-brązowe, piwne (przytłumione, raczej matowe)

Atrybuty

Zgaszona Jesień jest przede wszystkim nisko nasycona i nisko kontrastowa, średniociemna i ciepła (z domieszkami chłodu). Nie udźwignie zbyt jasnych, ani bardzo ciemnych odcieni, choć jest ciemniejsza niż jej typ siostrzany, Zgaszone Lato. U Soft Autumn, podobnie jak u Soft Summer, zauważalna jest spora rozpiętość waloru (zdarzają się jaśniejsze i ciemniejsze przedstawicielki tego typu urody). Moja modelka plasuje się wśród tych nieco już ciemniejszych/głębszych Zgaszonych Jesieni.

Niski kontrast

Zgaszona Jesień najlepiej prezentuje się w harmoniach barwnych, gdyż duże kontrasty gaszą jej nisko nasyconą i nisko kontrastową urodę.

Zgaszona Jesień w swoich najlepszych odcieniach zestawionych bezkontrastowo (harmonia barwna)

Jak widać na powyższym zestawieniu, Zgaszona Jesień wygląda fantastycznie w harmonijnie skomponowanych stylizacjach.

Typ siostrzany

Siostrą kolorystyczną Soft Autumn jest Zgaszone Lato. Soft Summer jest nieco jaśniejsza i delikatniejsza, ale przede wszystkim chłodniejsza. Typy Zgaszone nie dzielą ze sobą tak wielu odcieni, jak choćby Ciemne/Głębokie lub Czyste kolorystyczne siostry. Mogą pożyczać sobie głównie swoje turkusy i fiolety oraz chłodniejszą zieleń, czyli barwy na styku ciepłej i zimnej temperatury.

Zgaszona Jesień (Soft Autumn) z lewej i Zgaszone Lato (Soft Summer) z prawej

Zgaszona Jesień zdecydowanie woli paletę przytłumioną, lecz cieplejszą i głębszą, natomiast Zgaszone Lato korzystniej zaprezentuje się w chłodnych barwach przybrudzonych (ze zdecydowanie większą zawartością niebieskiego pigmentu).

Paleta odcieni

Zgaszona Jesień ma w swojej palecie przede wszystkim wyciszające i otulające barwy ziemi oraz przypraw, urozmaicone także o odcienie suszonych owoców  i niektóre odcienie z pogranicza Zgaszonego Lata. Mamy tu więc khaki, brązy, oliwki, kamele, miodowe żółcie, czerwień ceglastą, terakotę, cynamon, anyżowy brąz, mahoń, zgaszoną śliwkę, łosoś i brudny koralowy róż oraz teal (cieplejszy przybrudzony turkus) i zgaszone zielenie w wielu odcieniach, jak szałwia, zieleń mchu, zieleń leśna.

Od swojej kolorystycznej siostry pożyczy przytłumiony fiolet, może też przemycić do swojej szafy odcienie zgaszonych turkusów i dymnych błękitów, ewentualnie chłodniejsze zgaszone bordo, czerwień arbuzową i stonowaną fuksję, choć w tych odcieniach będzie jej już zbyt zimno i konieczny będzie ocieplający makijaż i złota biżuteria.

Zgaszona Jesień w swoich najlepszych odcieniach

Zaprezentowane powyżej zestawy barw utworzyłam z ciepłych stonowanych odcieni, gdyż takie właśnie Soft Autumn lubi najbardziej. Połączone harmonijnie, nie zaś kontrastowo, wydobywają urodę Zgaszonej Jesieni, która dopiero na ich tle staje się wyrazista. Prawda, że moja modelka wygląda przepięknie w swoich najlepszych odcieniach? 🙂

Odcienie właściwe vs niekorzystne

Jak w każdym wpisie dotyczącym kolorów, także tutaj, aby pokazać Wam, że analiza kolorystyczna działa, zaprezentuję kilka nietrafionych gam odcieni i zestawię je z najlepszymi możliwymi wariantami w tonacji Zgaszonej Jesieni.

Zacznę od tonacji zgaszonej vs czystej (od Czystej Wiosny i Czystej Zimy), czyli najmniej korzystnej dla typów Soft.

Zgaszona Jesień (Soft Autumn) w swojej palecie barw vs gama czysta (clear/bright)

Zgaszona Jesień w przytłumionej ciepłej czerwieni (bittersweet) vs czysta jaskrawa czerwień

Zgaszona Jesień w przybrudzonym ciemniejszym łososiu vs czysty koralowy róż

Zgaszona Jesień w przybrudzonym odcieniu rudo-pomarańczowym vs czysta marchewka

Zgaszona Jesień w miodowej/kamelowej żółci vs czysta żółć

Zgaszona Jesień w jagodowym fiolecie vs czysta purpura

Zgaszona Jesień w tonacji teal (ciepły turkus) vs czyste odcienie aqua i hot turquoise

Zgaszona Jesień w przytłumionej ciepłej zieleni vs jaskrawa tonacja żółto-zielona

Czy widzicie, jak czysta kolorystyka od typów Clear poraża swą jaskrawością i dominuje nad subtelną, nisko nasyconą urodą Zgaszonej Jesieni? Przy tak mocnej kolorystyce, zniuansowane cechy fizys Soft Autumn natychmiast bledną i tracą wyrazistość. W tej próbie sił brak jest równowagi kolorystycznej w zderzeniu nisko nasyconej i nisko kontrastowej urody ze zbyt intensywną tonacją czystą.

Zgaszona Jesień jest średnio ciemna (średni walor), więc w pastelach (niski walor = dużo bieli) zapożyczonych od Jasnego Lata i Jasnej Wiosny także nie będzie wyglądała dobrze.

Zgaszona Jesień w swojej palecie barw vs pastele

Zgaszona Jesień w łososiu vs pastelowa brzoskwinia

Zgaszona Jesień w jagodowym fiolecie vs lila/lawenda

Zgaszona Jesień w miodowej/kamelowej żółci vs żółć waniliowa i maślana

Zgaszona Jesień w ciemniejszym łososiu vs pastelowy różany

Zgaszona Jesień w tonacji teal vs pastelowe błękity

Zgaszona Jesień w przytłumionej ciepłej zieleni vs mięta

Jest tu zdecydowanie zbyt jasno dla urody o średnim walorze.

Z dwojga złego lepiej już przemycić barwę zbyt ciemną (od Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni), jednak w odcieniach intensywnych i przyczernionych, zwłaszcza chłodnych także nie będzie zbyt korzystnie.

Zgaszona Jesień w swojej palecie barw vs tonacja ciemna/głęboka

Zgaszona Jesień w jagodowym fiolecie vs głębokie purpury

Zgaszona Jesień w ciemniejszym łososiu vs zimowe burgundowe bordo

Zgaszona Jesień w tonacji teal vs intensywny granat

Zgaszona Jesień w przytłumionej ciepłej zieleni vs głęboka zieleń butelkowa

Niektóre cieplejsze ciemne odcienie z palety Deep Autumn nie byłyby jeszcze tak złe, ale w tonacji Deep Winter uroda Zgaszonej Jesieni zostaje przytłoczona zbyt dużą intensywnością barwy oraz zbyt wysoką zawartością w niej czerni.

Makijaż

Typy Zgaszone łatwo jest przemalować i przytłoczyć zbyt ostrym i za ciemnym/zbyt jaskrawym makijażem.

Zgaszona Jesień w przydymionym ciepłym makijażu pasującym do urody vs zbyt chłodny i krzykliwy makeup

Najlepiej sprawdzą się tu miękkie, przydymione formy makijażu. Graficzne kreski czy wyrysowane od linijki usta o mocnym odcieniu nie będą służyły tej niekontrastowej urodzie.

Poniżej ta sama modelka w propozycji makijażu ślubnego, podczas gdy pozowała mi do zaprezentowania Wam oferty Ślubnej analizy kolorystycznej w obiektywie @ewabernafotografia:

Zgaszona Jesień w makijażu ślubnym

Jeśli czujesz, że potrzebujesz makijażowych korepetycji, zapraszam Cię na Indywidualny kurs makijażu i/lub Analizę kolorystyczną poszerzoną o przegląd zawartości kosmetyczki z listą zakupów i/lub makijażem pokazowym. Dowiesz się więcej na temat poszczególnych usług po kliknięciu w podświetlony na różowo tekst.

Koloryzacja włosów

Kończąc analizę kolorystyczną, zawsze sięgam po wzorniki odcieni włosów, aby pokazać moim klientkom, w jakim rodzaju koloryzacji oraz w których odcieniach będą prezentowały się najkorzystniej. Moja modelka ma już najbardziej trafioną z możliwych koloryzację włosów: delikatne refleksowe ombre. Trafiła już do mnie w tej wspaniałej tonacji włosów, stąd wiedziałam, że ma świetną fryzjerkę, do której i ja zaczęłam namiętnie się umawiać, wszak Zgaszona Jesień to mój ty urody. Dla pań z okolic Szczecina mam zatem polecajkę: Anna Jankowska Hair Stylist, tel.: +48 505 449 344 🙂 To fryzjerka z ogromnym doświadczeniem w zawodzie, która świetnie czuje barwę 🙂

Samodzielna praca z paletą barw

Po zakończonej analizie wyposażam moje klientki w wachlarz kolorystyczny ich najlepszych oraz dobrych odcieni (urozmaicony także o tony pożyczone z palety typu siostrzanego). Z wachlarzykiem w dłoni można ruszać na zakupy, gdyż porównując do niego odcienie ubrań, jesteśmy w stanie szybko rozeznać się, które w ogóle warto przymierzyć. Zakupy stają się prostsze i szybsze 🙂

Zgaszona Jesień – look book (wybrane strony)

Zgaszone Lato – look book (wybrane strony)

Moje klientki otrzymują także drogą elektroniczną look book swojego oraz siostrzanego typu urody, a w nich instrukcję obsługi swojej nowej palety. Znajdują się tam informacje dotyczące m.in. komponowania stylizacji, pasujących deseni, proponowanych stylów modowych, wspomnianej już koloryzacji włosów i sporo wiedzy z zakresu makijażu.

Więcej informacji z zakresu analizy kolorystycznej, Indywidualnych kursów makijażu i samego makijażu znajdziecie na moim Instagramie, Facebooku i koncie Pinterest.

Ze zweryfikowanymi opiniami zadowolonych klientek możecie zapoznać się tutaj.

Dziękuję za Waszą tu obecność i wytrwanie do końca wpisu!

Pozdrawiam kolorowo!