Atrybuty (wg ważności): Jasna, Ciepła, Czysta
Znane Jasne Wiosny: Scarlett Johanson, Gwyneth Paltrow, Amanda Seyfried, Cate Blanchet, Blake Lively, Charlize Theron (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Jasne Lato (Light Summer)

Atrybuty

Jeden z dwóch najjaśniejszych typów kolorystycznych, Jasna Wiosna, charakteryzuje się przede wszystkim niskim walorem, powinna zatem sięgać po barwy jasne (rozbielone), cieplejsze (ma bowiem w sobie domieszkę chłodnej melaniny, ale przeważa ciepła temperatura) i czyste (bez charakterystycznej dla typów letnich pudrowości barw, czyli niepełnego nasycenia).

Jasna Wiosna w ciepłych czystych pastelach zestawionych bezkontrastowo

Niski kontrast
Kolejną bardzo ważną cechą jest niska kontrastowość tego typu urody, co oznacza, że Jasna Wiosna zestawia swoje najlepsze odcienie (cieplejsze czyste pastele) na zasadzie harmonii barwnej (barwy jasne z innymi jasnymi), a nie dużego kontrastu w walorze (kontrast w walorze określa, jak jasny z jak ciemnym odcieniem można połączyć, aby siła takiego zestawu nie przyćmiła urody noszącej go osoby). Powyższy kolaż zdjęć prezentuje właśnie nisko kontrastowe połączenia adekwatne dla urody Jasnej Wiosny.

Typ siostrzany

Swój najważniejszy atrybut kolorystyczny (key color characteristic), jakim jest niski walor, Jasna Wiosna dzieli z typem siostrzanym, Jasnym Latem. Obie wybierają jasną paletę barw, przy czym Light Spring sięga po barwy cieplejsze i czystsze (większa chromatyczność – nasycenie), Jasne Lato zaś pilnuje, aby jej pastele były utrzymane w chłodniejszej gamie oraz nieco pudrowe (nie w pełni nasycone).

Jasna Wiosna (light Spring) z lewej i Jasne Lato (Light Summer) z prawej

Na powyższym kolażu widać od razu różnicę między tymi dwoma paletami: Jasna Wiosna może sięgnąć po odcienie żywsze i intensywniejsze, a bardziej stonowane Jasne Lato, wybiera jeszcze delikatniejszą, nieco pudrową tonację.

Oba typy jasne mogą pożyczać sobie część swoich odcieni, jednak Light Spring, z racji przewagi ciepłej pigmentacji, zaprezentuje się korzystniej w pastelach ciepłych. Wyraźnie widać to w jasnym złocie i srebrze na poniższym zestawieniu:

Jasna Wiosna w czystym złocie (korzystniej) i srebrze (dopuszczalne)

Jasna Wiosna udźwignie srebro, ale lepiej wyglądać będzie w złocie, gdyż złoto jest, tak jak ona sama: jasne, ciepłe i czyste.

Paleta barw
Wszystkie najpiękniejsze odcienie Light Spring są jasne, ciepłe i czyste. Część nieco bardziej pudrowych i chłodniejszych pasteli może śmiało zapożyczyć od swojej ciut delikatniejszej i chłodniejszej kolorystycznej siostry, Light Summer. Paleta Jasnej Wiosny zawiera więc w sobie wszystkie „sorbetowe” i „jogurtowe”, owocowe i kwiatowe odcienie w towarzystwie śmietankowej bieli oraz złotej posypki. Pyszności!

Poniższe zestawienie prezentuje moją modelką ubraną w chusty kolorystyczne o odcieniach właściwych dla jej urody (w części pożyczonych od Jasnego Lata): śmietanka i jasne złoto, jasna jabłkowa i gruszkowa zieleń, brzoskwinia z morelą, jasny łososiowy i koralowy róż, lila, pastelowy turkus i aqua, waniliowa i bananowa żółć, jasny chłodniejszy pastelowy róż, czyste jasne błękity oraz grapefruitową czerwień.

Jasna Wiosna w swoich najlepszych odcieniach

Jasna Wiosna w odcieniach jasnych, ciepłych i czystych, noszonych bez kontrastów prezentuje się lekko, świeżo i witalnie! Tęczówki zabarwiają się jasnym lazurem i błyszczą, czerwień wargowa intensyfikuje się i nabiera lekko koralowego tonu, karnacja wyrównuje się, a cienie pod oczami i ewentualne rozszerzone naczynka/przebarwienia ulegają redukcji. „Magia” odpowiednich odcieni wykonuje za nas całą pracę 🙂 Moja modelka ma na sobie oczywiście fotograficzny makeup no makeup mojego autorstwa dostosowany do jej urody, gdyż w ofercie mam także Indywidualny kurs makijażu (dziennego lub wieczorowego) i lubię pokazywać Wam przy okazji tych wpisów na blogu, jak odpowiednio dobranym subtelnym makijażem jesteśmy w stanie wydobyć całą swoją urodę <3

Odcienie właściwe vs niekorzystne

Znamy już efekt idealnie dopasowanej palety barw, prześledźmy więc na kolażach porównawczych, jak prezentuje się Jasna Wiosna w barwach zbyt ciemnych (od Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni), czyli stanowiących jej anty-paletę (po lewej najlepsze odcienie, po prawej zdecydowanie zbyt ciemne i przytłaczające barwy):

Jasna Wiosna w pastelach vs odcieniach zbyt ciemnych i ciężkich

Jasna Wiosna w pastelowej czerwieni i czystym łososiu vs czerwieni krwistej i wiśniowej

Jasna Wiosna w odcieniu jasnego ciepłego i chłodniejszego różu vs zimowa fuksja i głęboki cyklamen

Jasna Wiosna w jabłkowej i gruszkowej pastelowej zieleni vs szmaragdowa zieleń i deep true green

Jasna Wiosna w pastelowych odcieniach lila i purpurze królewskiej

Jasna Wiosna w pastelowych odcieniach aqua i zimowych granatach

Wyraźnie widać, nawet mimo makijażu, że jasna i subtelna uroda Light Spring gaśnie i zostaje przygnieciona zbyt wysokim walorem (zdecydowanie zbyt ciemno, za dużo czerni w barwach). Jasna Wiosna zamiast słonecznie, wygląda ponuro i bardzo blado.

Nieco lepiej, lecz zbyt intensywnie i kontrastowo będzie w palecie czystej (od Czystej Wiosny i Czystej Zimy).

Jasna Wiosna w ciepłych pastelach vs paleta czysta (clear/bright)

Jasna Wiosna w pastelowym błękicie i barwinku (fioletowo-niebieski) vs czerń i chiński błękit

Jasna Wiosna w pastelowej ciepłej czerwieni i czystym łososiu vs czerń i czysta chłodniejsza czerwień

Jasna Wiosna w pastelowych różach vs magenta

Jasna Wiosna w pastelowych odcieniach swojej zieleni vs zieleń trawiasta i czerń

Jasna Wiosna ma wprawdzie w swoich atrybutach czystość barw, ale potrzebuje też rozbielenia swoich odcieni – czysty, intensywny pigment jest dla niej zbyt ostry i przytłaczający.

Czas na paletę zgaszoną (niskie nasycenie barw, średni walor – paleta Zgaszonej Jesieni i Zgaszonego Lata). Tutaj haczyk: Jasnym Wiosnom potrafią z wiekiem dość mocno przyciemnić się włosy (często określane jako mysi blond, podczas gdy jest to naturalny ciemny blond), przez co bywają mylone ze Zgaszoną Jesienią. Temperatura palety Soft Autumn jest zbieżna z tą jasnowiosenną, jednak nie zgadza się walor (zbyt ciemno) i nasycenie barwy (zbyt przybrudzone odcienie). Paleta zgaszona nie wydobędzie maksimum potencjału z jasnej i wesołej kolorystyki Light Spring.

 

Jasna Wiosna w swojej palecie barw vs tonacja zgaszona

Jasna Wiosna w odcianiach aqua vs petrol i (ciemniejszy turkus)

Jasna Wiosna w pastelowych i zbyt ciemnych oraz zbyt zgaszonych odcieniach morskich/turkusach

Jasna Wiosna w pastelowych odcieniach lila i zgaszonej śliwce

Jasna Wiosna w ciepłych pastelowych żółciach vs zgaszona żółć musztardowa

Makijaż

Zobaczmy jeszcze, co by się stało z delikatną urodą Light Spring w nieodpowiednio dobranym makijażu (zbyt ciemnym i za chłodnym, czyli zimowym looku – najmniej dla niej odpowiednim):

Jasna Wiosna w ciepłym, delikatnym pastelowym makijażu vs za ciężki makeup z palety zimowej

Zbyt ciężki makijaż dodał lat, przerysował delikatną urodę Jasnej Wiosny i nadał jej, pięknej kobiecie, karykaturalny wygląd. Tak się właśnie może stać, jeśli my lub wizażysta wykonujący nasz makeup, nie będzie potrafił odczytać cech naszej urody (temperatury, waloru, chromatyczności oraz stopnia kontrastowości). Chcąc uniknąć takich błędów w codziennym makijażu, możecie zapisać się do mnie na wspomniany już Indywidualny kurs makijażu lub poszerzyć pakiet Analizy kolorystycznej o Przegląd zawartości kosmetyczki z listą zakupów i/lub Makijaż Pokazowy (więcej o różnych wariantach analizy kolorystycznej i lekcji makijażu dowiecie się, klikając w podświetlony na różowo tekst).

Włosy – koloryzacja

Na koniec analizy poruszam zawsze temat koloryzacji włosów idealnie dopasowanej do urody Klientki. Moja modelka ma rozjaśniony swój naturalny blond, gdyż tak czuje się bardziej rozświetlona i ożywiona. Blond utrzymany jest w neutralno-ciepłej tonacji, gdyż zbyt zimny blond nie pasuje Jasnej Wiośnie.

Samodzielna praca z paletą barw

Po analizie kolorystycznej Klientka otrzymuje ode mnie wachlarzyk kolorów jej typu urody (wzbogacony już o barwy, które może zapożyczać od typu siostrzanego), aby mogła zabierać go na zakupy oraz łatwiej wykonać przegląd szafy. Wachlarzyk jest też bardzo pomocnym akcesorium w doborze choćby odcienia pomadki/błyszczyku, różu do policzków czy cieni do powiek, kredek do kresek etc.

Look book Jasnej Wiosny – wybrane strony

Look book typu siostrzanego, Jasnego Lata – wybrane strony

Dodatkowo przesyłam drogą elektroniczną look book typu urody klientki oraz jej typu siostrzanego, aby łatwiej było jej zrozumieć różnicę między nimi. Look book to skondensowana dawka wiedzy na temat swojego typu urody, przewodnik po świecie nowej palety barw i świetna ściąga pasujących nam połączeń bar, stylów, wzorów, wskazówek dotyczących makijażu, koloryzacji włosów, biżuterii, a nawet zapachów perfum, choć to ostatnie jest sprawą bardzo indywidualną.

To już koniec wpisu o Jasnej Wiośnie. Po więcej zdjęć i informacji ze świata Analizy kolorystycznej zapraszam na mój Instagram, Facebook i Pinterest.

Opinie zadowolonych klientek możecie prześledzić w mojej wizytówce google.

Dziękuję za przeczytanie wpisu i mam nadzieję, że okazał się dla Was pomocny!

Pozdrawiam kolorowo!