Dzisiejszy wpis z zakresu analizy kolorystycznej dedykuję Wiośnie, a konkretnie jej najdelikatniejszej, pastelowej odmianie – Light Spring. Tradycyjnie już, na początek nakreślę kilka zdań na temat ogólnej charakterystyki typów wiosennych. Analiza kolorystyczna 12 typów urody rozróżnia 3 podtypy przypisane do tej pory roku – Jasną (Light Spring), Ciepłą (Warm Spring) i Czystą Wiosnę (Clear Spring). Poniższy kolaż przedstawia zbiorczą paletę wszystkich typów wiosennych.

Jak widać, w kolorystyce Wiosny znajdziemy barwy zdecydowanie ciepłe, jasne, żywe i radosne. Dużo tu żółci, pomarańczu, ciepłych czerwieni, odcieni morelowych i brzoskwiniowych, a także niezbyt ciemnych,wyraźnie ciepłych złotych brązów. Nawet widoczne tu zielenie, błękity, odcienie morskie i fiolety mają w sobie komponent żółci lub czerwieni, co stawia je po zdecydowanie ciepłej stronie kolorystycznej mocy :). Ciepła i Czysta Wiosna podzielą się najbardziej nasyconymi tonami, natomiast ich delikatniejsza siostra, Jasna Wiosna, pożyczy z tej pięknej, bogatej palety jedynie najjaśniejsze, rozbielone odcienie ciepłych kolorów. Dzieje się tak z powodu głównej cechy koloru (key color charasteristic), która wyróżnia Light Spring spośród pozostałych wiosen – jest to bardzo niski walor. Walor, obok nasycenia (chromatyczności) i temperatury, jest jednym z kolorystycznych komponentów typu urody każdego człowieka i odpowiada za nasycenie bielą lub czernią naszej skóry, włosów, tęczówek i czerwieni warg. Gdy jest niski, mówimy o jasnych, mało kontrastowych, często wręcz „skandynawskich” urodach. Wysoki walor (duża zawartość czerni) wyróżnia z kolei przedstawicieli/ki wielu typów latynoskich.

Moja dzisiejsza bohaterka, Ania, nie jest typową Jasną Wiosną, jeśli chodzi o kolor włosów, natomiast nawet z naturalnie brązowymi pasmami jest w 100% typem Light Spring. W praktyce oznacza to, że uroda Ani ożywa i zaczyna jaśnieć w kontakcie z jasnymi, pastelowymi, ciepłymi barwami i takie właśnie kolory powinna włączać do swoich makijaży i stylizacji. Na powyższych zdjęciach Ania nosi wykonany przeze mnie makijaż w swoich najlepszych kolorach: moreli (róż na policzkach), brzoskwini (pomadka i cienie do powiek), jasnego odcienia aqua (eyeliner na linii wodnej oka) oraz jasnego złota (rozświetlacz). W urodzie Jasnej Wiosny nie znajdziemy dodatku szarości, dlatego nie polecam bardzo ją przytłaczających ciemnych brązów oraz szarości. O czerni zapominamy tym bardziej, wymieniając ją np. na granat. Light Spring pięknieje i młodnieje nie tylko w otoczeniu pasteli, lecz także bieli (odcień ivory) i jasnego złota, które także powinno znaleźć się w jej stylizacjach. Jasna Wiosna może także pożyczać niektóre pastelowe kolory z palety swojego siostrzanego typu urody, Jasnego Lata (Light Summer). Jako, że poszczególne przedstawicielki tego samego typu urody różnią się nieznacznie między sobą, maksymalnie zindywidualizowałam usługę analizy kolorystycznej, oferując klientkom złożoną wyłącznie na ich potrzeby, indywidualną paletę najlepszych barw oraz tych, które mogą pożyczać od siostrzanego typu urody. Taki wzornik klientka może pobrać na telefon i wspomagać się nim podczas zakupów, co umożliwia dostrzeżenie niuansów kolorystycznych i bardzo ułatwia kosmetyczne i modowe wybory.

Przykładowo, wzornik najpiękniejszych kolorów Ani, w otoczeniu których jej uroda rozkwita i reaguje szczególnie mocno, zawiera następujące barwy: czysty odcień łososiowy, brzoskwinia, morela, maślany/budyniowy odcień żółci, jasny ciepły odcień wiosennej zieleni, jasne tony aqua (turkus/morski), błękit z lekkim tonem fioletu, pastelowy odcień barwinka (fioletowo-niebieski), jasne czyste złoto i biel kości słoniowej. Najlepsze odcienie pomadek proponowane Jasnej Wiośnie mieszczą się w zakresie jasnych i ciepłych pasteli, od delikatnej moreli, przez nieco chłodniejszy pudrowy róż, aż po najjaśniejsze odcienie koralowe:

Zobaczmy, co stanie się z urodą Jasnej Wiosny w otoczeniu kolorów wybitnie spoza jej palety, czyli zbyt ciemnych i/lub za chłodnych, o zbyt dużym nasyceniu koloru. Na pierwszym kolażu Ania pozuje z ramą kolorystyczną Light Spring, czyli najlepszymi dla niej barwami, oraz z paletą barw letnio-zimowych. Na zdjęciu po prawej uroda Jasnej Wiosny gaśnie, przytłoczona zbyt wysoki walorem (za ciemno), zbyt dużym nasyceniem barwy (zbyt jaskrawo) oraz nieodpowiednią temperaturą (za zimne kolory).

Niedobrane kolory potrafią zabrać nam witalność i młodzieńczy blask (niezależnie od metryki), powodują za to efekt zmęczenia, przytłoczenia, a nawet choroby. Poniżej Ania w kolejnych kolorystycznych anty-propozyjach:

Jeszcze fatalniej sprawy mają się z makijażem. Tutaj bardzo łatwo o dodanie sobie lat nietrafionymi odcieniami i konsystencją oraz wykończeniem użytych kosmetyków. Ciepłe typy urody z reguły świetnie prezentują się w ciepłej kolorystyce kosmetyków, ale nade wszystko nie tolerują matowego wykończenia makijażu w połączeniu z pełnym kryciem (podkład, pomadki etc.). Kochają za to wszelkie efekty optyczne (rozświetlacze, błyszczyki, pomadki o mokrym, „winylowym” wykończeniu, cienie i róże z drobinkami) i brak ostrych, graficznych linii, zwłaszcza jeśli chodzi o kreski i brwi. Na zdjęciu poniżej dodałam w programie graficznym makijażową tragedię Jasnej Wiosny, czyli szare smoky eye, matową cerę, róż w odcieniu lila i zbyt ciemną, zimną, matową pomadkę.

Najlepsze makijaże proponowane Jasnej Wiośnie znajdziecie w jednej z galerii na moim Pintereście.Więcej na temat łączenia kolorów w ubiorach i makijażach, pasujących danemu typowi urody stylach modowych oraz koloryzacji włosów, Ania dowie się z kilkunastostronicowego skryptu (autorstwa P. Ani Ciechomskiej z warszawskiej Makeu-Up Instructors Academy, mojej kolorystycznej szkoły-matki), w który wyposażam moje klientki po odbyciu analizy kolorystycznej:

Zapraszam, poznajmy razem Wasze kolory!