Atrybuty (wg ważności): Czysta, Ciepła, Jasna
Znane Czyste Wiosny: Jenny McCarthy, Tara Reid, Julianne Hough, Alexis Bledel, Adrianna Lima, Nicole Richie, Heather Graham (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Czysta Zima (Clear/ Bright Winter)
Cechy wyglądu: błyszczące, świetliste, lecz mocno napigmentowane tęczówki w zakresie od błękitu, zieleni po orzechowy brąz; cera jasna, alabastrowa; włosy od blondu do brązowych, czasem delikatnie rudawe.

Atrybuty

Czysta Wiosna to najweselszy spośród 12-tu typów urody, bowiem jej paleta zawiera najczystsze, najbardziej jaskrawe ciepłe (i chłodniejsze) tony, jakie znajdziemy na całym kole barw. Lżejsza i jaśniejsza od Czystej Zimy, jest jednocześnie bardziej od niej „umajona”, czyli właśnie przystrojona żywą ciepłą paletą charakterystyczną dla kwitnących kwiatów i młodych owoców.

Wysoki kontrast

Czysta Wiosna uwielbia kontrast, zarówno tonalny (żywsze neony łączone z czystą bielą lub drobnymi elementami czerni), jak i temperaturowy (czyste barwy chłodne zestawione z zimnymi).

Czysta Wiosna (Clear/Bright Spring) w swojej palecie barw zestawionych w wysokie kontrasty

Bardzo często Czyste Wiosny myślą o sobie, iż są Chłodnymi Latami lub którymiś z typów zgaszonych, gdyż na pierwszy rzut oka nie są w stanie oszacować swojej kontrastowości, która nie jest u nich wizualnie aż tak mocno zaznaczona jak u Czystej Zimy. Wprawne oko kolorysty potrafi jednak wyłapać dużą różnicę tonalną między intensywną szklistą tęczówką a białą białkówką, mocno nasyconą czerwienią wargową a jasną cerą, intensywniejszą oprawą oka a karnacją.

Również w procesie diagnozowania Czystej Wiosny bardzo łatwo popełnić omyłkę i uznać ją za typ zimny, gdyż reaguje ona pozytywnie na całkiem sporo chłodnych, acz czystych barw.

Typ siostrzany

Czysta Wiosny od Czystej Zimy różni się temperaturą barw (Czysta Zima porusza się w chłodniejszym spektrum intensywnych barw) oraz stopniem ich rozjaśnienia (paleta Clear Winter jest nieco ciemniejsza, choć nadal bardzo mocno nasycona).

Czysta Wiosna (Clear/Bright Spring) z lewej i Czysta Zima (Clear/Bright Winter) z prawej

Obie kolorystyczne siostry mają brązowe tęczówki, ale widać wyraźnie, że u Czystej Wiosny są one zdecydowanie jaśniejsza i cała jest cieplejsza i bardziej świetlista od swojej zimowej odpowiedniczki.

Paleta odcieni

Clear Spring ma w swojej palecie wszystkie najczystsze tony barw ciepłych, jak makowa i mandarynkowa czerwień, jaskrawy oranż, czysty koralowy róż, słoneczna żółć, barwinek (fioletowo-niebieski), zieleń papuzią i trawiastą, czyste złoto oraz jasne i intensywne odcienie z palety Bright Winter, jak: czerwień karminowa, błękit królewski, hot turquoise i chiński błękit, zieleń szmaragdową, jaskrawą śliwkę, magentę i hot pink oraz czerń, szarość, srebro i czystą biel.

Czysta Wiosna ma w czym wybierać (nasycone odcienie zarówno ciepłe, jak i chłodne) i prezentuje się zjawiskowo w swojej palecie bar czystych zgrupowanych w maksymalne kontrasty.

Czysta Wiosna (Clear/Bright Spring) w swoich najlepszych odcieniach

Moja modelka podpada pod kategorię nieco ciemniejszej Czystej Wiosny, nadal jednak reaguje zdecydowanie lepiej na barwy jaśniejsze i cieplejsze niż jej kolorystyczna siostra, Czysta Zima.

Odcienie właściwe vs niekorzystne

Chcąc pokazać Wam, że analiza kolorystyczna działa, zestawię teraz kilka niewłaściwych grup kolorystycznych z paletą barw Czystej Wiosny. Na pierwszy ogień pójdzie paleta zgaszona od Zgaszonego Lata i Zgaszonej Jesieni, czyli gama opozycyjna (przeciwna do barw czystych).

Czysta Wiosna w swojej palecie barw vs gama zgaszona

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawej ciepłej czerwieni vs soft burgundy i marsala

Czysta Wiosna w jaskrawej ciepłej czerwieni i zimnym różu vs zgaszony fiolet śliwkowy

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawym ciepłym fiolecie vs ciemniejsza zgaszona lawenda

Czysta Wiosna w bieli i royal blue vs dymne granaty

Czysta Wiosna w bieli i hot turquoise vs zgaszona tonacja morska

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawej ciepłej zieleni vs zgaszona zieleń z palety Soft Autumn

Czy widzicie, jak nisko nasycone, przygaszone barwy, wpływają rozmywająco i niekorzystnie na urodę modelki? Zdaję sobie sprawę z tego, że makijaż fotograficzny, choć subtelny, bardzo tu pomaga mojej modelce „zachować twarz” w otoczeniu niewłaściwej palety, ale mimo wszystko jej naturalny wysoki kontrast i nasycenie, znikają, rozbijając się o barwy zgaszone, jak fala o skały. Robi się smutno, szaro i buro – wesołość i witalność znikają z twarzy Czystej Wiosny.

Następna w kolejce jest paleta zbyt ciemna od Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni – również bardzo niekorzystna dla tej czystej i intensywnej urody.

Czysta Wiosna w swojej palecie barw vs tonacja ciemna/głęboka

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawej czerwieni vs ciemny burgund i maroon

Czysta Wiosna w bieli i magencie vs bordo i głęboka fuksja

Czysta Wiosna w bieli i trawiastej zieleni vs ciemna zieleń zimowa (butelka i sosna)

Czysta Wiosna w bieli i chińskim błękicie vs zimowe granaty

Typy czyste, także Czysta Zima, natychmiast gasną w towarzystwie barw ciemnych (o wysokim walorze, tj. dużej zawartości czerni), gdyż same są dużo jaśniejsze i mocniej nasycone (żywy, czysty pigment bez domieszek czerni ani szarości).

Clear Spring nie lubi także barw zbyt jasnych. Poradzi sobie jako tako w tonacji Jasnej Wiosny, ale już pudrowe pastele od Jasnego Lata będą dla niej stanowczo zbyt nisko nasycone i za jasne.

Czysta Wiosna w swojej palecie vs gama jasna (pastelowa)

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawym barwinku (fioletowo-niebieski) vs biel i pastelowy barwinek

Czysta Wiosna w bieli i jaskrawym ciepłym fiolecie vs jasny szaro-błękit i lawenda

Czysta Wiosna w czystym zimnym różu i jaskrawej czerwieni vs pastelowy chłodny i ciepły róż

Czysta Wiosna w deep hot pink i czystej bieli vs pastelowy chłodny i ciepły róż

W zbyt jasnych odcieniach Czysta Wiosna nie może wydobyć maksimum swojego nasycenia, co skutkuje bladością i utratą wyrazistości rysów twarzy.

Makijaż

Makeup Czystej Wiosny powinien zawierać czyste pigmenty (intensywny róż i pomadka, które będą wyglądać lekko i świeżo u tego typu kolorystycznego) i wzmacniać jej naturalną kontrastowość (graficzne kreski, wyraźne brwi, ciemne rzęsy). Bez wzmocnienia naturalnych cech urody modelki, makijaż, choćby najbardziej poprawny technicznie, nie będzie korzystny.

Czysta Wiosna w nasyconym makijażu graficznym vs makeup z palety zgaszonej

Warto mieć to na uwadze, wybierając się do wizażysty lub szukając oferty Indywidualnego kursu makijażu. Dla osób, które malują się na co dzień i potrzebują tylko odświeżenia kosmetyczki, mam w ofercie oprócz podstawowej Analizy kolorystycznej, także pakiet poszerzony o Przegląd kosmetyków i akcesoriów do makijażu z listą zakupów i/lub makijażem pokazowym.
Serdecznie zapraszam, jeśli chcesz nauczyć się malować od podstaw lub podszkolić posiadane już makijażowe umiejętności.

Czysta Wiosna – makijaż wieczorowy

Możecie nauczyć się u mnie makijaży zarówno lekkich, dziennych, niemalże „no makeup”, ale i bardziej wyrazistych wieczorowych wariacji, jak makeup zaprezentowany powyżej na mojej modelce.

Koloryzacja włosów

Na zakończenie analizy zawsze sięgam po wzorniki odcieni włosów, aby sprawdzić, w którą stronę klientka może podążyć z odcieniem i efektami koloryzacji, oczywiście w porozumieniu ze swoim fryzjerem. Nie każdej z nas pasować będą bowiem refleksy, ombre, sombre lub przeciwnie, jednolity odcień włosów. Typy czyste lepiej prezentują się w jednolitej koloryzacji włosów.

Samodzielna praca z paletą barw

Po analizie moje klientki otrzymują ode mnie wachlarz swoich najlepszych oraz dobrych żywszych i bazowych odcieni, dzięki któremu łatwiej będzie wykonać przegląd zawartości szafy i robić zakupy. Bardzo ważne jest ćwiczenie oka, czyli chodzenie z wachlarzem na zakupy oraz porównywanie zawartych w nim odcieni, do ubrań na wieszakach. Tylko w ten sposób można wyćwiczyć oko i uwrażliwić je na niuanse swojej palety barw.

Czysta Wiosna – look book (wybrane strony)

Czysta Zima – look book (wybrane strony)

Moje klientki otrzymują także drogą elektroniczną look booki swojego i siostrzanego typu urody oraz inne pomoce ułatwiające dalszą samodzielną pracę z apletą barw. Look booki zawierają mnóstwo cennych wskazówek na temat łączenia barw w stylizacje, stylów modowych, które mogą okazać się korzystne, biżuterii, dodatków, makijażu oraz koloryzacji włosów. Jest o czym czytać i czym się inspirować w dalszej, samodzielnej już przygodzie z nowo odkrytą paletą barw!

To już koniec wpisu o Czystej Wiośnie, dziękuję za przeczytanie tego wpisu!

Więcej kolorystycznych ciekawostek i zdjęć przedstawicielek różnych typów urody, znajdziecie na moim Instagramie, Facebooku i koncie Pinterest.

Zweryfikowane opnie moich zadowolonych klientek znajdziecie w mojej wizytówce w mapach google.

Jak zawsze, pozdrawiam kolorowo!