Czas na przedstawienie ostatniej z wiosennych sióstr – najbardziej intensywnej, żywej i kontrastowej Czystej Wiosny. Najważniejszym atrybutem kolorystycznym Clear Spring jest bardzo wysoka chromatyczność i kontrast, co oznacza, że najpiękniej będzie ona wyglądała w czystych, stuprocentowo nasyconych barwach, do tego zestawionych ze sobą na zasadzie wysokiego kontrastu, gdyż taka właśnie jest jej uroda: jasna karnacja kontrastuje z błyszczącymi, przejrzystymi, intensywnie nasyconymi tęczówkami, czystymi białkówkami, intensywną oprawą oczu i jednolitą, wyrazistą barwą włosów. Należy też wspomnieć, że Clear Spring, jak wszystkie Wiosny, będzie wyglądać najpiękniej w ciepłych nasyconych kolorach, jednakże mając za typ siostrzany Czystą Zimę, może pożyczać od niej niektóre chłodne, wysoko nasycone kolory oraz, jako jedyna z Wiosen, może nosić czystą czerń, jednak ożywioną i skontrastowaną z innym mocnym, jasnym i najlepiej ciepłym kolorem. Znane Czyste Wiosny to m.in. Heather Graham, Jenny McCarthy, Tara Reid czy Adrianna Lima.

Tradycyjnie już przyjrzyjmy się zbiorczej palecie kolorów wszystkich typów wiosennych, w której ujęte zostały zarówno ciepłe pastele właściwe dla najsubtelniejszej Jasnej Wiosny, ciepłe mocno nasycone barwy Ciepłej Wiosny oraz najżywsze odcienie o najwyższej chromatyczności (nasyceniu) zarezerwowane dla Czystej Wiosny.

Spośród wyżej zaprezentowanych kolorów, Clear Spring wybiera te najczystsze, stuprocentowo nasycone odcienie oraz pożycza część kolorów z palety swej zimowej siostry, Czystej Zimy. Najlepsze odcienie Czystej  chłodne i ciepłe tonacje czerwieni, żółci, najczystsze i wiosny to m.in. jaskrawe odcienie błękitu, granatu i fioletowo-bieskie tonacje, dalej żywe szmaragdy i zielenie (w tym zieleń papuzia), ostre turkusy i odcienie aqua, koralowe róże, jaskrawe pomarańcze, czysta zimna biel i jasne złoto.

Jak zostało powiedziane na wstępie, uroda Czystej Wiosny ożywa w towarzystwie żywych, intensywnych barw, zgrupowanych na zasadzie wysokich kontrastów, także kontrastu temperaturowego, tj. połączenia intensywnych odcieni ciepłych i chłodnych (np. czerwień mandarynkowa z jaskrawym szmaragdem lub neonowy pomarańczowy z zimną czystą bielą i jasnym srebrem, czy też zimna czysta fuksja i jasne złoto). Zobaczmy na przykładzie mojej modelki jak mocne i żywe, energetyzujące, połączenia kolorów może stosować Clear Spring, by wyglądać promiennie, świeżo i oszałamiająco dobrze, podczas gdy zdecydowana większość pozostałych typów urody zostałaby przytłoczona i stłamszona tak mocnymi kolorami.

Czysta Wiosna nie musi oczywiście nosić wszystkich żywych kolorów na raz, czego zazwyczaj obawiają się świeżo „zdiagnozowane” przedstawicielki tego typu urody, przytłoczone wizją papuzich stylizacji 🙂 Czysta Wiosna może z powodzeniem łączyć na początek np. jeden żywy kolor ze swoimi barwami neutralnymi, takimi jak czysta biel, czysty beż/taupe, czekoladowy brąz, czerń, żywy granat. Musimy pamiętać jednak, że te kolory najlepiej zaprezentują się noszone z dala od twarzy i koniecznie przełamane czystą, nasyconą barwą, która wprowadzi do stylizacji tak pożądany kontrast i intensywność koloru.

Pomówmy teraz o najmniej odpowiednich wyborach kolorystycznych dla Czystej Wiosny. Zdecydowanie najgorzej zaprezentuje się ona w pastelach (za mało intensywne i zbyt jasne), odcieniach zgaszonych (brakuje im intensywności) oraz zbyt ciemnych kolorach (z kroplą czerni w składzie) – te ostatnie będą postarzać żywą, wesołą i intensywną urodę Clear Spring. Zobaczmy na przykładzie chust kolorystycznych, jak prezentuje się Czysta Wiosna w swoich najlepszych i, dla porównania, w najmniej trafionych wyborach kolorystycznych.

Jak powinien wyglądać codzienny makijaż Clear Spring? Czysta Wiosna najlepiej wygląda w makijażu dodatkowo zwiększającym jej naturalnie silną kontrastowość: wyrównana, lecz świetlista (jak przystało na ciepły typ urody) cera, ostre, czarne kreski z eyelinera, starannie wytuszowane rzęsy (czarna maskara), przyciemnione, wyregulowane brwi, złocisty rozświetlacz, róż w żywym, ciepłym odcieniu (brzoskwinia, mandarynka, koral).

Jako że Clear Spring wyglądaj najlepiej w makijażu mocniej akcentującym oko (wspomniane już kreski, ale też wyraziste wieczorowe smoky eyes), usta powinny zostać potraktowane lżejszą, nie w pełni kryjącą formułą. Świetnie sprawdzą się błyszczyki i półtransparentne pomadki o mokrym wykończeniu w odcieniu karmelowym (idealny kolor pomadki nude dla Czystej Wiosny) lub żywszym koralu, fuksji czy czerwieni (przy lżejszym makijażu oka). Poniższe zdjęcia prezentują Czystą Wiosnę w dwóch wariantach makijażu: dziennego i wieczorowego wieczorowego, w tym przypadku z mocniej podkreślonymi ustami.

Próbnik kolorowych pomadek proponowanych Clear Spring znajduje się na poniższej grafice. Nie zostały tu ujęte karmelowe tony nude, o których była mowa wcześniej.

Wiemy już, że Czysta Wiosna potrzebuje kontrastu i żywych kolorów, także w makijażu, bo tylko te właściwości wydobywają w pełni walory jej urody. Co stałoby się, gdyby makijaż został wykonany w zbyt mdłych, zgaszonych kolorach? Przygotowałam wizualizację w programie graficznym, który przedstawia Clear Spring w najmniej twarzowym wizażu opartym o zgaszone kolory (bardzo niska chromatyczność, czyli nasycenie barwy) i matowe wykończenie kosmetyków.

Moje klientki otrzymują po analizie kompendium wiedzy na temat swojego typu urody w postaci look booka z wizualizacjami na temat komponowania stylizacji, fachowej wiedzy na temat właściwego makijażu i doboru kosmetyków, pasujących im stylów modowych oraz mnóstwa innych, przydatnych informacji. Prezentowane w artykułach look booki opracowała p. Anna Ciechomska z Make-Up Instructors Academy, czyli mojej kolorystycznej szkoły-matki.

Cóż mogę jeszcze dodać… Chyba tylko to, że kocham swoją pracę i obserwowanie jak moje Klientki zmieniają się pod wpływem kolorów, jak stopniowo przekonują się do swojej palety i z czasem same zaczynają bawić się kolorem. Mam wielką satysfakcję z pomagania Wam w odkrywaniu nowego Ja. Dziękuję Wam za zaufanie i zapraszam do udziału w analizie, ta wiedza zmienia spojrzenie na siebie! <3