Zaawansowana analiza kolorystyczna 12 typów urody rozróżnia po 3 podtypy do każdej z podstawowych kategorii: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy. Jak wskazuje tytuł tego wpisu, dziś zajmę się opisem najjaśniejszego z typów letnich, mianowicie Light Summer. Zanim zagłębię się w charakterystykę Jasnego Lata, nadmienię tylko, że wbrew obiegowej opinii, typy letnie nie mają ciepłej kolorystyki. Może się to wydawać dziwne, w końcu to właśnie latem jest gorąco i właśnie z wysoką temperaturą w ciepłych miesiącach kojarzymy sobie często także kolorystykę Lata, a to błąd :). Analiza kolorystyczna ujmuje rzecz inaczej – kolory letnie mają chłodną tonację i zawierają w sobie wyraźną nutę przygaszenia (największą u Soft Summer, czyli Zgaszonego Lata).
Są to kolory jakby sprane, wyblakłe, spłowiałe pod wpływem ostrego słońca, o niepełnym nasyceniu barwy. Pomocne będzie tu przywołanie w wyobraźni nadmorskiego brzegu w słoneczny dzień: dużo niebieskości i odcienia morskiego, złamana biel spienionych fal, spłowiały błękit nieba, szarawe kamienie, jasny rozgrzany piasek, rozbielone różowe muszelki, spłowiałe elewacje budynków itd.
Zbiorcza paleta barw wszystkich typów letnich prezentuje się następująco:
Jasne Lato najlepiej czuje się w najjaśniejszych, pastelowych odcieniach (pastele = czysta barwa + biel), spośród zaprezentowanych wyżej próbek. Do tego delikatnego typu urody należą m.in. Cameron Diaz, Michelle Pfeiffer, Reese Witherspoon, Małgorzata Kożuchowska lub Magda Mołek. Poniżej możecie zobaczyć moją modelkę, Anię, która także jest Jasnym Latem i nosi na zdjęciach chusty kolorystyczne w najbardziej odpowiednich dla niej odcieniach (m.in.: pastelowa cytrynowa żółć, aqua, mięta, pudrowe i pastelowe odcienie chłodnego różu i błękitu etc.).
Jak widać, te urocze pastele pięknie harmonizują z delikatną urodą Light Summer, rozświetlają ją i sprawiają, że zdaje się kwitnąć i błyszczeć wewnętrznym blaskiem. Tak właśnie działają kolory dobrze dobrane do typu urody – pozwalają nam bez wielkich starań wyglądać świeżo, pięknie, zdrowo i młodo. Jasne Lato, w odróżnieniu od wyjątkowo zimnego w kolorystyce Chłodnego Lata, toleruje także niektóre cieplejsze pastelowe odcienie, które zapożycza z palety swojego typu siostrzanego, Jasnej Wiosny (Light Spring), np. brzoskwinię, jasny turkus, jasne złoto czy cieplejszą zieleń jabłkową.
Jasne Lato idealnie wygląda i czuje się w rozbielonych barwach, gdyż taka jest właśnie jego naturalna pigmentacja – w skórze, włosach, oczach, czerwieni warg Jasnego Lata znajdziemy przede wszystkim dużo bieli (niski walor). Jest to najważniejsza cecha (key color characteristic), która opisuje ten typ letni i wskazuje, po jakie barwy w pierwszej kolejności powinien on sięgać. Jasne Lato szuka zatem przede wszystkim odcieni pastelowych (niski walor), a następnie sprawdza, czy jest to odcień chłodny (temperatura), w którym będzie jej bardziej do twarzy niż w ciepłych pastelach. Na zdjęciu poniżej prezentuję indywidualnie dobraną paletę najlepszych odcieni mojej modelki. Wzorniki te przygotowuję dla Was indywidualnie, abyście wiedziały, w których barwach prezentujecie się szczególnie dobrze oraz, które możecie zapożyczać z palety swoich typów siostrzanych. Wzornik możecie pobrać na telefon, by kolorystyczną ściągę zawsze mieć przy sobie, co ułatwi Wam późniejsze zakupy ubrań, kosmetyków i dodatków.
Na razie zajmowałam się tylko najlepszymi odcieniami Jasnego Lata, czas więc na porównanie z barwami wybitnie niewłaściwymi dla tego typu urody. O ile dobrze dobrane barwy dosłownie „wyciągają” z naszej urody to, co najlepsze (rozjaśniona skóra, promienne spojrzenie, wzmocniony odcień czerwieni ust, efekt odmłodzenia i witalności itd.), to w przypadku barw spoza swojej palety, w najlepszym przypadku będziemy wyglądać nijak, w najgorszym zaś blado, ziemiście i choro.
Spójrzcie na powyższe zdjęcie przedstawiające Anię w otoczeniu właściwej jej gamy kolorów (zdjęcie po lewej) i palety Ciemnej Jesieni (Deep Autumn), której ciemne, ciepłe i nasycone kolory stanowią zaprzeczenie jasnej i delikatnej urody Light Summer. Zbyt ciemne kolory przytłaczają Anię, sprawiają, że wygląda blado i właściwie nie widać jej spoza ramy kolorystycznej, gdyż jesienne barwy całkowicie zdominowały jej delikatną, jasną urodę. Jest to efekt niekorzystny, postarzający i ze wszech miar niepożądany. Jeśli chcemy wyglądać młodo i promiennie, wybierajmy kolory ze swojej palety, które zawsze będą wyglądać na nas dobrze. Typ urody się nie zmienia, wiedza ta będzie więc zawsze aktualna. Dopiero w jesieni życia, gdy widocznie tracimy pigment, nasza uroda może złagodnieć i podążyć delikatnie w kierunku innego typu kolorystycznego.
Powyżej znów Ania, tym razem w korzystnych dla niej odcieniach delikatnej zimnej czerwieni arbuzowej i chłodnego pastelowego różu, a także dobrze dobranym makijażu (zdjęcie po lewej) oraz bardzo niekorzystnych ciepłych, ciemnych i nasyconych barwach (i takim makijażu). Możecie ocenić, jak duże znaczenie ma dla naszej urody dobrze dobrana paleta barw, a jak bardzo można sobie zaszkodzić niewłaściwymi kolorami (na zdjęciu po prawej jest ciężko, blado, poważnie i starzej niż w odmładzających pastelowych odcieniach). W tej galerii znajdziecie propozycje makijaży najbardziej pasujących typowi Light Summer.
Będąc przy czerwieni, warto wspomnieć jeszcze o odcieniach pomadek, w których Jasne Lato prezentuje się najciekawiej. Oto niektóre spośród proponowanych dla tego typu urody odcieni:
Myślę, że po lekturze tego wpisu nikogo nie trzeba już przekonywać, że warto znać swoją paletę barw. Analiza kolorystyczna skierowana jest do osób (również Panów), które chcą swobodniej poruszać się w świecie kolorystycznych wyborów, kupując ubrania, dodatki i kosmetyki. Aby jeszcze ułatwić Wam ten proces, po zakończeniu analizy wysyłam mailowo obszerny skrypt ze szczegółowym opisem Waszego typu urody, w którym znajdziecie informacje na temat łączenia kolorów, stylów w modzie, które szczególnie pięknie podkreślają Waszą kolorystykę, informacje na temat pasującego Wam makijażu oraz wiele innych cennych wskazówek.
Skrypty pochodzą z warszawskiej Makeu-Up Instructors Academy, mojej kolorystycznej szkoły-matki, a ich autorką jest nieoceniona Pani Ania Ciechomska, możecie więc liczyć na rozbudowany opis i masę szczegółowych, bardzo przydatnych informacji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kolory pasują Ci najbardziej, zapraszam do umówienia się na analizę kolorystyczną!
Zapraszam także do śledzenia mojego konta na Pintereście, gdzie dzielę się swoimi inspiracjami makijażowymi oraz wiedzą z zakresu analizy kolorystycznej.
O matko, ja zostałam przez stylistykę oceniona jako jasne lato a zupełnie czuje ze to nie to! W różowych mam wrażenie że jestem jeszcze bardziej czerwona na buzi i wyglądam jak świnka… Sama już nie wiem co jest dla mnie dobre a co nie. Szczerze powiem że jestem tym załamana.
Pani Elizo,
A tak się dzieje tylko przy różu/fiolecie czy przy innych pastelach także? Jeżeli skóra ma naturalnie duże zaczerwienienie, to róż i fiolet mogą potęgować ten efekt. Czy w makijażu, gdy zaczerwienienie skóry jest ukryte pod podkładem, nadal ma Pani takie odczucia, że ta paleta nie jest dla Pani? Jeśli cera jest naczynkowa, to może to być klucz w całej tej sprawie. Przy dużym zaczerwienieniu może się wydawać, że żadne kolory nie wyglądają na nas super. Polecam eksperyment: pokrycie skóry podkładem, a jeśli to jest niewystarczające do ukrycia zaczerwienienia, najpierw można nanieść zieloną bazę/korektor, potem dopiero podkład, pudrujemy lekko cerę, aby się nie świeciła. Gdy mamy tak przygotowaną skórę, warto przymierzyć jeszcze raz róże i zobaczyć, jak teraz będą się one prezentowały. Dodam tylko, że ja sama na początku nie cierpiałam swojej palety i długo nie mogłam się do niej przyzwyczaić, bo bardzo chciałam być innym typem urody i się przy tym upierałam 🙂 (jestem Zgaszoną Jesienią,Ca chciałam być Zgaszonym Latem). Może u Pani też występuje na razie taki dysonans poznawczy? Oswojenie się i polubienie z moją paletą zajęło mi rok (!) 🙂 Jak dawno temu miała Pani wykonaną analizę? Czy była to analiza online czy też na żywo, z użyciem chust?