Atrybuty (wg ważności): Czysta, Chłodna, Ciemna
Znane Czyste Zimy: Megan Fox, Courtney Cox, Liv Tyler, Alexandra Daddario, Jenna Dewan (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Czysta Wiosna (Clear/Bright Spring)
Cechy wyglądu: wysokie kontrasty między cerą, oprawą oka i włosami, czerwienią wargową, czystą białkówką a szklistą, błyszczącą i wysoko napigmentowaną tęczówką; tęczówki w dowolnym odcieniu (szare, błękitne, zielone, orzechowe – zawsze przejrzyste i intensywne); karnacja zazwyczaj jasna i porcelanowa, ale zdarzają się ciemniejsze odcienie cery, wręcz śniade;

Atrybuty

Czysta Zima jest najbardziej nasyconym i kontrastowym ze wszystkich 12-tu typów urody. To przysłowiowa Królewna Śnieżka: intensywne oczy błyszczące w jaśniejszej twarzy, ciemna oprawa oka, takież włosy i intensywna czerwień wargowa. Królowa kontrastów lubi czyste zimne odcienie, nie pogardzi jednak niektórymi cieplejszymi i jaśniejszymi, żywymi tonami z palety typu siostrzanego, Czystej Wiosny.

Wysoki kontrast

Clear Winter kocha kontrast, gdyż taka właśnie jest jej uroda. Chcąc podkreślić wszystkie swoje atuty, powinna sięgać po mocne, żywe barwy i zestawiać je w wysoko kontrastowe stylizacje z czernią lub czernią i bielą (kolaż poniżej).

Czysta Zima (Clear/Bright Winter) w wybranych najlepszych odcieniach połączonych w wysokie kontrasty

Czysta Zima wygląda zjawiskowo, gdy zastosuje neonowe odcienie w towarzystwie swoich maksymalnie kontrastowych barw neutralnych, czyli czerni i bieli.

Typ siostrzany

Clear Winter jest ciemniejsza i znacznie chłodniejsza od swojej kolorystycznej siostry, Czystej Wiosny. Toleruje też wysoki kontrast barw czystych z czernią tuż przy twarzy, podczas gdy Clear Spring woli kontrastować swoje neony z czystą bielą, czerni używając oszczędnie jedynie do podbijania kontrastowości stylizacji.

Czysta Zima (Clear/Brigt Winter) z lewej i Czysta Wiosna (Clear/Bright Spring) z prawej

Paleta odcieni

Czysta Zima kocha maksymalną pigmentację barw, dlatego jej paleta składa się wyłącznie z czystych, żywych, w 100% nasyconych zimniejszych oraz cieplejszych czystych odcieni zapożyczonych z palety Clear Spring. Są to m.in.: jaskrawe czerwienie, zarówno te chłodniejsze (karmin, karmazyn, szkarłat), jak i cieplejsze jej warianty od Czystej Wiosny (czerwień makowa, oranżowa), jaskraw zimne róże (magenta, fuksja, hot pink), neonowa cytrynowa żółć, błękit królewski, jaskrawe indygo, turkusy, a także jasna śliwka oraz chłodniejsze intensywne zielenie: szmaragdowa oraz bright true green.

Czysta paleta barw jest niezwykle intensywna, bowiem barwy te pozbawione są domieszek czerni, szarości oraz bieli – to czysty pigment. Dbając o to, aby połączyć te odcienie kontrastowo, uzyskamy idealne spektrum barwne dla Czystej Zimy.

Czysta Zima w swoich najlepszych odcieniach

Tak mocna uroda bez problemu dźwiga 100%-wo nasycone odcienie i wygląda w nich zjawiskowo! Dopiero one są w stanie zrównoważyć stopień nasycenia i kontrastowości Clear Winter. Nikt poza typami czystymi, nie będzie wyglądał dobrze w tak intensywnych barwach oraz tak dużych kontrastach.

Odcienie właściwe vs niekorzystne

Dla zaprezentowania Wam, że analiza kolorystyczna działa, pokażę teraz kilka grup kolorystycznych niewłaściwych dla Czystej Zimy zestawionych z jej najlepszymi odcieniami.

Zacznę oczywiście od najgorszego wyboru dla typów czystych, tj. palety zgaszonej (od Zgaszonej Jesieni i Zgaszonego Lata).

Czysta Zima w swojej palecie barw vs gama zgaszona

Czysta Zima w bright true red, czerni i bieli vs zgaszona czerwień arbuzowa i marsala

Czysta Zima w odcieniu emerald turquoise i czerni vs zgaszone tonacje morsko-turkusowe

Czysta Zima w nasyconym true blue, czerni i bieli vs dymne błękity

Czysta Zima w magencie, czerni i bieli vs przygaszone tonacje mauve

Czysta Zima w true green, czerni i bieli vs oliwki

Paleta zgaszona jest nisko nasycona, a do tego niekontrastowa, nie zgadzają się więc już dwa kluczowe dla Bright Winter parametry, co wpływa wyjątkowo niekorzystnie na urodę mojej modelki. Buzia szarzeje, pojawiają się zasinienia pod oczami i na czerwieni wargowej (przykryte na potrzeby zdjęć makijażem fotograficznym). Ta paleta wysysa wręcz witalność z urody Czystej Zimy (tak jak dzieje się to w przypadku typów zgaszonych, sięgających po neony z palety czystej).

Zobaczmy teraz Czystą  Zimę w barwach zbyt dla niej ciemnych (od Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni). Jak każda Zima, Clear Winter, jest zaliczana do typów ciemniejszych (jest ciemniejsza od Lat i Wiosen), jednak spośród Zim jest tą o najczystszej pigmentacji, co oznacza, że zbyt duże domieszki czerni nie będą jej służyły, wydobywając zasinienia i wybledzając jej urodę.

Czysta Zima w swojej gamie barw vs paleta ciemna/głęboka

Czysta Zima w bright true red, bieli i czerni vs burgund

Czysta Zima w jaskrawym fioleto-różu, czerni i bieli vs głęboka śliwka i purpura

Czysta Zima w hot turquoise i czerni vs granaty

Czysta Zima w true green, czerni i bieli vs głęboka zieleń leśna i sosnowa

Bright Winter potrzebuje jak wody czystości barw, a tej nie znajdziemy w palecie ciemnej (za dużo czerni w odcieniach głębokich) ani w palecie jasnej od Jasnej Wiosny i Jasnego Lata.
W palecie typów Light Czysta Zima nie wygląda wyraziście, nic nie podbija jej maksymalnych kontrastów ani bardzo intensywnej pigmentacji.

Czysta Zima w otoczeniu swoich nasyconych barw vs pastele

Czysta Zima w czerni i jaskrawej cytrynie vs biel ecru i maślana żółć

Czysta Zima w shoking pink i czerni vs mięta, biel i orchidea

Czysta Zima w czerni i emerald turquoise vs biel i pastelowa zieleń

Czysta Zima w magencie, czerni i bieli vs pastelowy chłodny róż, biel i zieleń jabłkowa

Jest nudno. Uratować mógłby ją tutaj tylko bardzo intensywny, mocno kontrastowy makijaż, co będę miała przyjemność zaprezentować w następnym akapicie na zdjęciach z sesji inspirowanej latami 60. z tą właśnie modelką.

Makijaż

Makijaż Czystej Zimy powinien być, jak ona sama, wyrazisty, graficzny, nasycony.

Czysta Zima w wyrazistym graficznym makijażu (z lewej) vs makeup z palety Zgaszonego Lata (z prawej)

Dbamy o zintensyfikowanie kontrastów, aby Czysta Zima nabrała jeszcze większej wyrazistości, jak choćby w makijażu ślubnym mojej modelki/klientki, gdzie skupiłam się, zgodnie z jej życzeniem, na mocniejszym zaakcentowaniu oka kocimi kreskami:

Czysta Zima: makijaż ślubny

Na zdjęciu powyżej mamy wprawdzie usta w tonacji nude, ale skupiłam się na podkreśleniu oka czarnym eyelinerem i mocno wytuszowanymi rzęsami. Jest to bardzo subtelny makeup jak na Czystą Zimę, jednak w zupełności wystarczający do wydobycia jej urody.

Chciałam jeszcze pokazać Wam moją modelkę na zdjęciach z sesji inspirowanej latami 60 w graficznym makijażu charakterystycznym dla tego okresu. Autorką zdjęć jest niezrównana @żółtykot.foty.

 

W towarzystwie mroźnych pasteli i czystej bieli oraz czerni przełamanej tylko perłami, musiałam skupić się na podkreśleniu urody poprzez dodanie maksymalnie kontrastowego makijażu, a takim jest właśnie na szczęście przerysowane kocie oko pochodzące z VI dekady XX wieku. Po dodaniu czerwonej pomadki, uroda modelki nie zgasła, jak miałoby to miejsce u większości typów kolorystycznych. Przeciwnie: jeszcze się wzmocniła, nie przytłaczając modelki, gdyż tak mocne połączenia barw i kontrasty nie są straszne typom czystym.

Makijażu dziennego i/lub wieczorowego dobranego do typu urody, kształtu twarzy i budowy oka możecie się nauczyć pod moim czujnym okiem podczas Indywidualnego kursu makijażu Jeśli makijaż nie stanowi problemu, ale nie jesteście pewne, czy posiadane kosmetyki mieszczą się w Waszej gamie kolorystycznej, zapraszam na Analizę kolorystyczną rozszerzoną o przegląd zawartości kosmetyczki z listę zakupową i/lub makijaż pokazowy. Więcej o wariantach tych usług, zakresie cen i czasie trwania każdej z nich dowiecie się, klikając w podświetlony na różowo tekst.

Koloryzacja włosów

Kończąc analizę kolorystyczną, sięgam po wzornik odcieni włosów i pokazuję moim klientkom, które odcienie oraz efekty koloryzacji zaprezentują się u nich najkorzystniej. Typy czyste wzmacniają się w jednolitej koloryzacji, uważamy zatem na refleksy w koloryzacji.

Samodzielna praca z paletą barw

Wyposażam także moje klientki w wachlarz ich najlepszych oraz dobrych odcieni, dzięki któremu łatwiej będzie zabrać się za przegląd zawartości szafy i robić zakupy. Wachlarzyk wytrenuje ponadto oko, aby z czasem od razu skupiało się podczas zakupów na właściwych odcieniach.

Czysta Zima – look book (wybrane strony)

Czysta Wiosna (typ siostrzany) – look book (wybrane strony)

Moje klientki otrzymują także drogą elektroniczną look booki swojego i siostrzanego typu urody oraz inne pomoce ułatwiające dalszą samodzielną pracę z gamą barw. Look booki zawierają dużo cennych informacji na temat łączenia barw w stylizacje, pasująych do palety stylów modowych, biżuterii, dodatków, makijażu oraz koloryzacji włosów. Look booki to kompendium wiedzy o nowej palecie barw i bardzo ułatwiają zrozumienie prawideł rządzących daną gamą kolorystyczną.

Kończąc wpis o królowej kontrastów i nasycenia barw, Czystej Zimie, chcę bardzo podziękować za Waszą tu obecność!

Więcej kolorystycznych ciekawostek i zdjęć przedstawicielek różnych typów urody, znajdziecie na moim Instagramie, Facebooku i koncie Pinterest.

W mojej wizytówce google mojej możecie zapoznać się z opiniami zadowolonych klientek, które już skorzystały z moich usług Analizy kolorystycznej, Kursu makijażu lub makeupu okolicznościowego.

Pozdrawiam Was kolorowo!