Jestem bardzo podekscytowana, mogąc przedstawić Wam dziś najbardziej kontrastową i nasyconą z całej palety 12 typów urody – Czystą Zimę! Wpis będzie wyjątkowy również pod względem zawartości, bowiem jako bonus zamieszczam w nim makijażową metamorfozę mojej modelki, Asi, która zgodziła się zapozować mi do zdjęć na potrzeby tego artykułu.
Typy Clear (Wiosna i Zima) cechują się bardzo kontrastową urodą (jasna karnacja, głęboki kolor włosów i ciemna oprawa oczu, czyste białkówki oczu, nasycona czerwień warg, krystaliczne tęczówki). Taka też jest Asia, piękna Czysta Zima, której urodę – jak aparycję większości typów Clear – można przyrównać do najbardziej znanego opisu Królewny Śnieżki: cera jasna jak śnieg, oczy ciemne jak węgielki, usta czerwone jak krew. Jest to opis baśniowy, a więc nieco przekoloryzowany, niemniej przedstawia najważniejszą cechę urody (key color characteristic) Czystej Zimy: bardzo duży kontrast. Znanymi przedstawicielkami tego typu urody są: Danuta Stenka, Megan Fox, Liv Tyler, Courtney Cox czy śp. Elizabeth Taylor.
Pełną paletę barw wszystkich typów zimowych możecie zobaczyć we wpisie dotyczącym Chłodnej Zimy , poniżej zaś wklejam kolory, w których moja modelka wyglądała najpiękniej podczas analizy kolorystycznej (nie jest to pełna gama barw Clear Winter, a jedynie wyselekcjonowane kolory najbardziej pochlebne dla Asi, które otrzymała ode mnie w formie wzornika do pobrania na telefon).

Jakie znaczenie dla łączenia barw ma tak duża kontrastowość urody Clear Winter? Czysta Zima oraz jej typ siostrzany – Czysta Wiosna, mogą sobie pozwolić na prawdziwe kolorystyczne szaleństwo, zestawiając ze sobą kontrastowo czyste, najbardziej nasycone barwy, które zmiażdżyłyby swą intensywnością każdy inny typ urody :). Co ciekawe, kontrast nie dotyczy tylko waloru (jasne – ciemne), ale też temperatury noszonych barw. Clear Winter będzie wyglądała obłędnie łącząc np. czystą biel i czerń z jaskrawą fuksją (chłodne barwy zestawione kontrastowo), ale też nosząc np. czystą biel, jasne srebro i nasycony koralowy róż (chłodne i ciepłe barwy tworzące kontrast pod względem waloru, ale i temperatury). Aby lepiej zobrazować ten kontrastowy dualizm, zapraszam do obejrzenia poniższych zdjęć, na których Asia pozuje w gamach kolorów najbardziej pasujących do jej niezwykłej urody.

Jak widać, nawet bez makijażu, Czysta Zima wygląda pięknie w najbardziej nasyconych kolorach: ciepłej turkusowej zieleni, czystej chłodnej bieli, dostojnym błękicie królewskim, wesołym chińskim błękicie, jaskrawej ciepłej czerwieni, ciepłym głębokim koralowym różu, czystym srebrze, żywej nasyconej pomarańczy, czystej chłodnej czerwieni, magencie, fuksji, hot pink, czerni (jednak nie noszonej samodzielnie!),jasnej cytrynowej żółci, ciepłym fiolecie oraz jaskrawym łososiu. Barwy te są bardzo mocno nasycone, jednak nie dość, że nie czynią Asi szkody swoją „mocą”, to jeszcze wydobywają jej urodę, intensyfikując oprawę oka, podkreślając piękny kolor czerwieni ust oraz dodatkowo rozjaśniając cerę, gdyż tak właśnie działają dobrze dobrany kolory z naszej palety barw. Te żywe, wesołe i nasycone kolory wyglądają u Asi naturalnie i świeżo, czego nie można powiedzieć już o barwach spoza jej palety barw. Dla zobrazowania jak niekorzystnie na naszą urodę wpływają nietrafione barwy, spójrzmy na Asię w otoczeniu kolorów zbyt jasnych, a więc pastelowych (gama Jasnego Lata i Jasnej Wiosny) oraz odcieni o zbyt małym nasyceniu (barwy przygaszone z palety Zgaszonej Jesieni)

Jak widać, w pastelach Asia zaczyna znikać. Jej mocna, kontrastowa uroda nie napotyka tu sprzymierzeńców: rysy twarzy zamiast się „czyścić” i wzmacniać, zdają się roztapiać i szarzeć w otoczeniu zbyt mdłych barw: jest nudno i ziemiście. Jeszcze mniej korzystnie uroda Asi prezentuje się w barwach zgaszonych, a więc o niepełnym nasyceniu – oliwki, stare złoto, zgaszony granat i brązy to kolory wysysające całą energię i wdzięk Czystej Zimy. Clear Winter gaśnie w oczach, nie tylko nosząc ubrania, ale i makijaże w neutralnych barwach ziemi, podczas gdy potrzeba jej feerii barw i dużych kontrastów! Zobaczmy, jak Asia prezentuje się w nietrafionym makijażu i ubiorze (po lewej) oraz jak bardzo zyskuje, nosząc kontrastowy makijaż (tutaj: makeup wieczorowy) i czyste barwy ubrań.

W tym wieczorowym makijażu Asi zastosowałam mocno przyciemnione oko w granatach, sztuczne rzęsy oraz kontrastowe usta w odcieniu koralowego różu. Całość, mimo intensywności, wygląda u Asi lekko, dziewczęco i świeżo. Typy Clear doskonale wyglądają także w graficznych kreskach na powiekach oraz w mocno nasyconych czerwonych lub fuksjowych ustach. Ważne jest jednak, by nie stosować pomadek zbyt ciemnych (bordo, śliwka etc.) i całkowicie matowych, gdyż mogą postarzać Czystą Zimę. Poniżej znajdziecie wzornik pomadek proponowanych typowi Clear Winter, tutaj zaś możecie przyjrzeć się makijażom idealnym dla tego typu urody.

Więcej o makijażu, ubiorze i zestawianiu barw Asia dowie się ze skryptu, który otrzymała ode mnie po zakończonej analizie kolorystycznej. Look booki te pochodzą z mojej macierzystej kolorystycznej szkoły – warszawskiej Make-Up Instructors Academy pod wodzą niezrównanej P. Ani Ciechomskiej.

Tak wyposażone, jesteśmy w stanie zacząć kolorystyczną przygodę ze swoim typem urody, stopniowo ucząc się obsługi barw, które podarowała nam natura. Zapraszam na analizę kolorystyczną i makijaże, odkryjmy razem Wasze piękno!