Atrybuty (wg ważności): Chłodna, Zgaszona, Jasna
Znane Chłodne Lata: Christie Birnkley, Jessica Biel, Denise Richards, Ruth Wilson, Linda Evans (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Chłodna Zima (Cool/True Winter)
Cechy wyglądu: karnacja jaśniejsza, często lekko zaróżowiona, choć także neutralna, a niekiedy jasnooliwkowa (zielonkawa); włosy wyraźnie chłodne, od jasnego blondu do jasnego brązu o odcieniu popielatym, a niekiedy nawet srebrno-siwym; tęczówki błękitne, szare, niebiesko-szare, zielono-szare, niebiesko-zielone, orzechowo-szare.
Atrybuty
Chłodne Lato jest najzimniejszym oraz najintensywniejszym spośród typów letnich. Chłód barw, czyli najważniejszy atrybut kolorystyczny (key color characteristic) współdzieli z ciemniejszą od siebie i intensywniejszą Chłodną Zimą. Wybierając barwy zimne, Cool Summer pilnuje także, aby były średnio ciemne i w minimalnym stopniu przygaszone/pudrowe. Chłodne Lato może oczywiście sięgać bo barwy nieco jaśniejsze i ciut ciemniejsze, ale zawsze zimne i nie skrajnie jaskrawe.
Średni kontrast
Chłodne Lato lubi średnią kontrastowość noszonych barw, więc z powodzeniem może łączyć w stylizacje swoje jaśniejsze i średnio-ciemne barwy z nieco ciemniejszymi odcieniami z palety Chłodnej Zimy.
Cool Summer jest najintensywniejszym typem letnim i nasycenie jej barw, choć jeszcze nie pełne, jest zdecydowanie najbardziej wyraziste spośród wszystkich typów letnich.
Typ siostrzany
Główna różnica pomiędzy Chłodnym Latem a Chłodną Zimą zaznacza się w nasyceniu (chromatyczności) i głębi (walorze) barw – True Winter jest od niej mocniej napigmentowana i ciemniejsza.
Oba typy chłodne są jednak jednoznacznie zimne i mogą wymieniać się częścią barw będących na granicy zaciemnienia w ich lodowatej palecie 😀
Paleta barw
Cool Summer najpiękniej wygląda w mroźnych i dość już mocno nasyconych, jednak nie jaskrawych odcieniach (zawsze widoczna jest tu odrobina pudrowości). Najkorzystniejsze odcienie dla tego zimnego typu urody to czerwień malinowa, mroźne błękity, odcienie niebiesko-zielone (morskie), ciemniejsza lawenda i jaśniejsza śliwka, orchideowy róż, lekko zgaszona fuksja, biel, szarości i srebro. Może także urozmaicać swoją szafę o jaśniejsze i delikatniejsze odcienie swojego typu siostrzanego, Chłodnej Zimy, jak jej ciemniejsze błękity, fuksję, głębokie tonacje morskie czy śliwkowy fiolet. Spójrzmy na moją modelkę w otoczeniu chust kolorystycznych z palety Chłodnego Lata z domieszkami odcieni Cool Winter.
Uroda Cool Summer rozkwitła w towarzystwie gamy zimnych, dość już wyrazistych, choć nieco pudrowych odcieni, połączonych w średnie kontrasty, tudzież harmonie barwne, które również nie szkodzą True Summer. Pięknie!
Odcienie właściwe vs niekorzystne
Dla zobrazowania, iż analiza kolorystyczna naprawdę działa, zestawię teraz kilka gam barwnych niepasujących Cool Summer z jej najbardziej trafionymi odcieniami.
Zacznę oczywiście paletą chłodną vs ciepłą od Ciepłej Wiosny i Ciepłej Jesieni, czyli gamą opozycyjną. Na samych zdjęciach może wydawać się, że nie jest tak źle, bo nasycenie barw ciepłych jest dość już wyraźne, w związku z tym to na nim głównie skupi się oko, jednak gdyby pozbawić moją modelkę ochładzającego makijażu, natychmiast ukazałoby się mocne zaczerwienienie z jednoczesną ziemistością skóry oraz utratą wyrazistości czerwieni wargowej.
Na żywo i bez makijażu fotograficznego, paleta ciepła jest bardzo niekorzystna, gdyż kłóci się z czynnikiem definiującym typ chłodny – zimną temperaturą. To właśnie dlatego rudości i miodowe blondy to najgorsze odcienie koloryzacji dla tego skrajnie chłodnego typu urody.
Skupię się teraz na tonacji czystej od Czystej Wiosny i Czystej Zimy, czyli maksymalnie nasyconej i bardzo mocno kontrastowej.
Chłodne Lato nie jest aż tak intensywne, a jego kontrastowość tak wysoka, dlatego w otoczeniu barw czystych jego uroda rozmyje się i zgaśnie (będzie widać tylko ostrą barwę i maksymalny kontrast, a nie noszącą je osobę).
Na koniec Chłodne Lato w tonacji ciemnej/głębokiej z palety Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni. Za dużo tu czerni oraz wpływu ciepłej temperatury, aby True Summer mogło rozwinąć skrzydła i nabrać witalności oraz wewnętrznego blasku.
Duża zawartość czerni w odcieniach palety głębokiej/ciemnej przytłoczyła urodę mojej modelki, odbierając jej świeżość i energię.
Makijaż
Także w makijażu trzeba pilnować się, aby użyte kosmetyki kolorowe były zimne i ni nazbyt zgaszone/nasycone, jasne/ciemne, a już na pewno nie ciepłe, gdyż zamiast podkreślenia urody i odmłodzenia, uzyskamy efekt wprost przeciwny.
Właściwy dobór kosmetyków i technik makijażowych jest trudny, ale tutaj także przychodzę Wam z pomocą za pośrednictwem moich Indywidualnych kursów makijażu lub Analizy kolorystycznej poszerzonej o przegląd zawartości kosmetyczki z listą zakupów oraz/lub makijażem pokazowym. Więcej na temat tych usług możesz poczytać, klikając w podświetlony na różowo tekst.
Koloryzacja włosów
Pod koniec spotkania z Klientką, zawsze sięgam po wzorniki odcieni włosów, aby omówić najbardziej wskazane odcienie oraz efekty koloryzacji. Jak już wcześniej wspomniałam, Chłodne Lato powinno unikać żółtych, pomarańczowych i czerwonych pigmentów, o ile nie chce wyglądać niezdrowo 🙂
Samodzielna praca z paletą barw
Moje klientki wyposażam po analizie w wachlarzyki ich najlepszych oraz dobrych odcieni (wachlarz zawiera także korzystne odcienie pożyczone z palety typu siostrzanego), dzięki czemu łatwiej będzie pracować z nową gamą barw oraz wykonać przegląd szafy i robić zakupy.
Oprócz wachlarzyka przesyłam także look book typu urody Klientki oraz typu siostrzanego, aby mogła je porównać i dzięki temu łatwiej zrozumieć różnice między swoją, a siostrzaną gamą barw. Look book zawiera masę cennych informacji na temat komponowania stylizacji z poszczególnych odcieni z palety, stylów modowych, w których dana gama prezentuje się szczególnie dobrze, biżuterii, dodatków, deseni, właściwego makijażu oraz koloryzacji włosów.
Nauka obsługi swojej urody staje się bardziej przystępna i łatwiejsza z odpowiednimi pomocami :)!
Więcej treści na temat analizy kolorystycznej, kursów makijażu oraz samego makeupu zamieszczam na moim Instagramie, Facebooku i koncie Pinterest.
Zweryfikowane opinie moich klientek na temat moich usług możecie prześledzić, klikając w odnośnik do mojej wizytówki google maps.
Dziękuję za Waszą tu obecność i dotrwanie do końca wpisu!
Jak zawsze, pozdrawiam kolorowo!
Czy chłodne lato może sobie pozwolić na silne kontrasty?
Maksymalny kontrast jest zarezerwowany dla typów czystych (Clear Winter i Clear Spring). Kontrast Cool Summer powinien być średni, co znaczy, że Chłodne Lato może łączyć np. z bielą lub jaśniejszymi pastelami większość kolorów ze swojej palety. Jeśli kontrast staje się zbyt silny w połączeniu danego koloru z bielą (np. malina lub śliwka plus biel), warto zastąpić biel np. jasną szarością lub pastelem (takie połączenie da niższy kontrast) 🙂 Kontrasty w ubiorze i makijażu mają odwzorowywać naszą naturalną kontrastowość, a ta u Chłodnego Lata ne jest maksymalna, a właśnie średnia 🙂
A ja mam pytanie czy chłodne lato może mieć piegi
Zdarzyło mi się Chłodne Lato z szarawymi delikatnymi piegami, które potęgowały się w okresie letnim, znikając w okresie zimowym. U typów letnich piegi często są szare i pojawiają się tylko okresowo, nie są intensywne. Nie występują na ustach, jak np. u Ciepłych Jesieni i nie mają ciepłej, wyraźnie brązowej/rudawej/złocistej tonacji.
Czy chłodne lato moze sobie pozwolić na jaśniejszy blond na głowie ?:)
Jak najbardziej, choć z zastrzeżeniem, że powinien to być zimny blond, bez żółtych tonów. Mam wrażenie, że Chłodne Lata, które w dzieciństwie miały włosy platynowe, w dorosłym życiu wyglądają w podobnej koloryzacji bardzo dobrze, natomiast jeśli jako dzieci miały włosy ciemniejsze, a wraz z tym naturalnie ciemniejszą oprawę oka, nie do końca korzystnie wyglądają w bardzo jasnych blondach (za duży kontrast między oprawą oka, a koloryzacją). Kompromisem jest ombre/sombre, refleksy – oczywiście nie popadamy tu w skrajność i staramy się nie zrobić bardzo jasnych dołów, przy ciemniejszych odrostach (Chłodne Lato cechuje się średnią kontrastowością urody i można próbować wprowadzać blond na ciemniejszym włosie właśnie poprzez subtelne refleksy bądź ombre). Jeśli cera jest mocno zaróżowiona lub problematyczna (naczynka, niedoskonałości) itd. bardzo jasny blond będzie to podkreślał. Pozdrawiam serdecznie!
Jak odróżnić czy jestem chłodnym latem czy przygaszonym? Bliżej mi do kolorów chłodnego lata, lepiej się w nich czuję, ale nie jestem do końca pewna
Chłodne Lato pożycza część kolorów z palety zimowej, a ta jest już dla Zgaszonego Lata stanowczo zbyt ciężka i za mocno nasycona. Mam na myśli np. błękit królewski (royal blue), zimne nasycone bordo, intensywne fuksje, śliwkowy i purpurowy fiolet. Jeśli w tych kolorach będzie nieźle, to jest szansa na Chłodne Lato. Lato Zgaszone najlepiej wygląda w kolorach zszarzałych i spłowiałych. Odcienie Chłodnego Lata wyglądają u tego typu już dość wymuszenie i pstrokato, nie współgrają z urodą, wybijają się na pierwszy plan (najpierw kolor, potem nosząca go osoba). Uroda Zgaszonego Lata jest wyrazista dopiero w odpowiednio stonowanej kolorystyce, natomiast Chłodne Lato wygląda w niej dość mdło i nijak. Pozdrawiam serdecznie!
Zapewne jestem chłodnym latem.. . Przywłaszczyłam na przestrzeni ostatnich dwóch lat dosłownie wszystkie ciepłe palety (nie na raz, po kolei oczywiście) i wyglądałam w nich, delikatnie rzecz ujmując, nie za zdrowo. Nie mogę się zdecydować czy grosza jest dla mnie ciepła i zgaszona jesień czy ciepła wiosna, ale jeśli jasna blondynka może uciec jak najdalej od tych gagatków to taką blondynką właśnie jestem. Trochę jednak zaskoczyła mnie tak negatywna reakcja na ciepłe barwy, gdyż od dziecka słyszałam, że jestem stereotypową wiosną, a w wiosennej zieleni znikam, nie ma mnie. Co innego letnie i – o zgrozo – zimowe.. Jestem zbita z pantałyku, szczególnie tym ostatnim aspektem, gdyż w kolorach chłodnej zimy moje włosy stają się niemal złote, Hollywood, te klimaty. Dotyczy to większości tej mroźnej palety. Ale oczywiście prawdziwy blond nie jest możliwy w palecie zimowej, a więc zostaje lato. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za inspiracje!
Twój opis może wskazywać na Chłodne Lato, które świetnie wygląda w każdym zimnym odcieniu o średnim walorze i lekkiej pudrowości (minimalnie przygaszone, ale nie ewidentnie „brudne” i zszarzałe jak u softów). Na paletę Chłodnej Zimy też reagujemy wtedy dużo lepiej niż na którąkolwiek z barw ciepłych, czy to zgaszonych, czy czystych.
Zdarzają się naturalne platynowe blondynki wśród Czystych Zim, ale w takim przypadku pasowałyby Ci także czyste ciepłe barwy. Skoro mamy tak negatywną reakcję na wszystko, co ciepłe, podejrzewam, że Twój key color characteristic to zimna temperatura i dlatego w chłodnym spektrum wyglądasz bardzo zdrowo i promieniejesz. Nasze włosy mniej więcej od wysokości skroni do końcówek zawsze są cieplejsze i jaśniejsze od uszkodzeń mechanicznych i wpływu słońca, stąd w zimowych barwach może manifestować się (w kontraście do ziemnego tła) to pozorne „ocieplenie” włosów. Jeśli obserwujesz wyraźnie najlepszą reakcję na zimne barwy Cool Summer, idź za tym, obserwuj siebie. Może faktycznie czas pożegnać w głowie wyobrażenie o byciu wiosną . Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo odpowiada mi właśnie paleta chłodnego lata tylko czy ona sprawdzi się przy moich rudych włosach i szarych oczach oraz blado rumieniowej cerze .
Jeśli włos jest naturalnie rudy, raczej nie ma szans, by paleta Cool Summer okazała się trafiona. Chłodne Lato nie ma w sobie ciepłych pigmentów i jego paleta także jest ich pozbawiona, natomiast rudy włos to kwintesencja ciepłoty (żółto-pomarańczowe-czerwone barwniki) i dlatego osoby z natury rudowłose, wyglądają doskonale w barwach ciepłych (upraszczając: bazujących na żółtych, a nie niebieskich pigmentach). Pisząc, że bardzo Pani odpowiada paleta Chłodnego Lata, ma Pani na myśli, że obiektywnie dobrze w niej Pani wygląda, czy że podoba się Pani wizualnie ta gama barw? 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry, ostatnio robiłam sobie analizę kolorystyczną i wyszło że jestem chłodnym latem. Natomiast fryzjerzy przez lata dobierali mi ciepłe odcienie włosów (miedź) na refleksach. Naturalnie jestem szatynką, nie za jasną, cera się nie opala, jest różowa (wręcz jestem sina jak mi zimno), miewam szare piegi od słońca i mam mało wyrazista oprawę oka. Stwierdzam że wyglądam świetnie w wielu kolorach z palety lata, np grafitowym, większości niebieskich, w średnich szarościach, ale wciąż wydaje mi się że pewne ciepłe ale niezbyt intensywne kolory mi pasują (np oliwka), no i żółte złoto też wydaje się aż tak nie kontrastowac np obrączka na palcu. Zastanawiam się czy mogę być typem mieszanym pomiędzy chłodnym a zgaszonym latem?
Hm… zdarzają się oczywiście typy urody wykraczające poza klasyczną 12-tkę, jednak nie jestem w stanie po samym opisie wywnioskować, do którego typu Pani bliżej. Czy analiza była wykonana na żywo czy też online? Jeśli na żywo, w jakim oświetleniu, sztucznym czy dziennym? Prawidłowe oświetlenie jest kluczowe – musi to być światło białe o wartości 4000 K, współczynnik oddawania barw powinien być wyższy niż 95, liczy się też odpowiednie natężenie, a nawet odcień ścian w gabinecie kolorystki. Wracając do Pani opisu, jeśli faktycznie mamy Cool Summer, oliwka nie powinna wyglądać korzystnie, gdyż jest: a) zbyt brudna/zgaszona, b) jest zdecydowanie zbyt ciepła (oliwka to żółć pomieszana z czernią, a więc stricte ciepła barwa) i nawet Lato Zgaszone nie wygląda w niej zbyt korzystnie, choć nie tak niedobrze jak Chłodne Lato. Trzeba także się zastanowić, na ile działa przyzwyczajenie do oliwki (w tym, co znane, czujemy się komfortowo, jesteśmy oswojone ze swoim wyglądem w towarzystwie danej barwy i nierzadko z racji tego wydaje nam się, że wyglądamy korzystnie, a może tu działać po prostu siła przyzwyczajenia). Oliwka mogła lubić się też z ocieplającymi buzię miedzianymi refleksami. Czy obecnie nadal ma Pani włosy ocieplone miedzią? Może gdy włos zostanie ochłodzony, zniknie pozornie pozytywny efekt w oliwce? Czy złoto przy twarzy również nie wygląda niekorzystnie? Z dala od buzi, może nie robić krzywdy :). Jeśli faktycznie jest fantastycznie w palecie letniej, to zastanowiłabym się jeszcze nad aspektem pożyczania barw od typu siostrzanego. Czy niektóre zimowe, czyli głębsze, intensywniejsze zimne odcienie od Cool Winter, również wyglądają korzystnie? To potwierdzałoby typ Chłodnego Lata, które może sięgać po część jaśniejszych i ciemniejszych odcieni, ale porusza się wyłącznie po skali zimnych barw. Jeśli natomiast kluczowe okazałoby się przygaszenie barw w Pani palecie, możemy mieć do czynienie ze Zgaszonym Latem. Trzeba będzie się poobserwować 🙂 Może się także zdarzyć Lato Zgaszone Chłodne (robocza nazwa), ale wtedy nadal raczej byłoby dobrze w zimniejszej tonacji, tylko zgaszonej, bez ciepłych domieszek, dlatego w tym przypadku oliwka mocno zgrzyta. Najważniejsze będzie ustalenie Pani key color characteristic, czyli tego aspektu Pani urody, na który melaniny reagują pozytywnie najmocniej – w pierwszej kolejności chłód czy przygaszenie, oto jest pytanie :). Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie,
Mam niemałą zagwozdkę, gdyż wstępnie zdiagnozowałam swój typ kolorystyczny jako „true summer”- szatynka lub ciemna blondynka, intensywnie niebieskie oczy o chłodnym, cera naczynkowa na twarzy, ale moja skóra na ciele, choć jasna, to ma trochę żółtego podtonu, a i kolor żył jest zmieszany – zielononiebieskie. Biżuterię noszę i srebrną, i złotą (często łączę te dwa metale ;). Czy mogę zatem być typem mieszanym lub neutralnym?
Pozdrawiam serdecznie:)
Dzień dobry 🙂
Cera u typów letnich i zimowych, nawet chłodnych, może mieć żółtawy overtone (koloryt), nie mylimy z podtonem (faktycznymi melaninami zawartymi w skórze). Zdarzają się Chłodne Lata i Chłodne Zimy o jasno-oliwkowej karnacji, czyli żółto-szarawym kolorycie cery. Kolor żył to mit, na ten parametr nie zwracam większej uwagi podczas analizy :). Z opisu mogę wnioskować, że mamy do czynienia zarówno z którymś z typów Chłodnych lub z… Czystą Wiosną (o ile mamy do tego szklistą/przejrzystą tęczówkę o intensywnym zabarwieniu, często towarzyszy jej ciemniejsza obwódka). Skłonność do naczynek spotykam częściej u typów Chłodnych niż Clear Spring, jednak nie można zawyrokować na podstawie samego opisu 🙂 Zdarzają się także jaśniejsze Chłodne Zimy pasujące do Pani opisu (szatyn/ciemny blond i niebieskie tęczówki). Polecam zwłaszcza obserwację, co dzieje się, gdy założy Pani intensywne ciepłe kolory – czy uroda gaśnie, czy jest w porządku. Żaden typ chłodny nie wygląda korzystnie w neonowych ciepłych odcieniach, w przeciwieństwie do Czystej Wiosny, która je udźwignie. Ciepłe barwy będą potęgowały u typów Chłodnych czerwień naczynkowej cery, dodając w pakiecie niezdrowy żółto-zielonkawy odcień w miejscach, gdzie naczynka nie są rozszerzone. Mam nadzieję, że te wskazówki nieco pomogą. Pozdrawiam serdecznie!