Chłodne Lato, jak sama nazwa wskazuje, jest najzimniejszym ze wszystkich 3 typów letnich. W przeciwieństwie do 2 pozostałych Lat – Light i Soft Summer (Lato Jasne i Zgaszone), nie ma w sobie domieszki ciepłych podtonów, co znaczy, że nie będzie wyglądała dobrze w żadnym cieplejszym odcieniu. Dzieje się tak, iż u tego typu urody to właśnie temperatura barw (chłodna) jest najważniejszą cechą (key color characteristic) tego pięknego, romantycznego typu urody. Co to oznacza? To właśnie zimne, nieco przygaszone barwy definiują urodę Chłodnego Lata i tylko w nich wygląda ono efektownie, świeżo i promiennie. Cool Summer jest siostrą drugiego zimnego typu urody – Chłodnej Zimy i to od niej pożycza część bardziej nasyconych, ale również zimnych barw. Znane celebrytki o tym typie urody to m.in. aktorki Jessica Biel, Ruth Wilson, Kimberly Williams oraz supermodelka lat 80. Paulina Poriskova.
Tak wygląda porównanie palety barw Chłodnego Lata (paleta u góry) i Chłodnej Zimy (u dołu kolażu). Można łatwo zaobserwować, że ich cechą wspólną jest wyjątkowo zimne spektrum barw, natomiast paleta letnia jest delikatniejsza (jaśniejsze i bardziej przygaszone kolory) od swojej zimowej siostry. Zobaczmy także, jak prezentuje się Chłodne Lato zestawione z Chłodną Zimą na przykładzie przedstawicielek obu typów urody.

(porównanie zdjęć Chłodnego Lata i Chłodnej Zimy – kolaż)

Widać wyraźnie, że Cool Summer (u góry) nie ma tak dużej kontrastowości urody (cechuje ją większa harmonia barwna) i jest zdecydowanie bardziej przygaszona od Chłodnej Zimy (poniżej), jednak mogą one pożyczać od siebie część kolorów. Chłodne Lato jest też najintensywniejszym ze wszystkich typów letnich, a to dlatego, że najbliżej mu do swojej zimowej siostry (każda Zima jest mocno nasyconym, wyrazistym typem urody). Także pomadki Chłodnego Lata (na górze kolażu) będą delikatniejsze niż te, które proponuje się Chłodnej Zimie (na dole).

Zobaczmy teraz, jak wygląda zbiorcza paleta kolorów wszystkich typów letnich (u góry) i porównajmy ją z paletą najkorzystniejszych kolorów Cool Summer (na dole).

Jak widać, Chłodne Lato wybiera dla siebie kolory najbardziej nasycone ze wszystkich typów letnich. Bardzo dobrze wygląda zwłaszcza we wszystkich odcieniach błękitów (także dymnych i morskich), granatach, chłodnych różach (od jaśniejszych tonacji orchidei do intensywnej maliny), a także średnio-nasyconej śliwce i szarościach oraz srebrze. Bardzo niedobrze wygląda zaś we wszystkich ciepłych kolorach, mam tu na myśli palety barw wiosennych i jesiennych. Zobaczmy, co stanie się z urodą Cool Summer w otoczeniu takiej właśnie kolorystyki.

 

Jak widać zbyt ciepłe kolory dramatycznie spłycają urodę Chłodnego Lata. W ich towarzystwie cera zaczyna wyglądać niezdrowo, kolor oczu, karnacji i ust (pomimo dobranego do typu urody makijażu) zaczyna gasnąć, a Ania wydaje się być zmęczona i przytłoczona, zamiast wyglądać świeżo, promiennie i zdrowo. Jeszcze gorzej będzie, jeśli zastosujemy makijaż w nietrafionej kolorystyce (zbyt ciepłej) oraz z nieodpowiednim wykończeniem (Cool Summer odmładza się i odświeża w matach, natomiast gaśnie w błyszczącym makijażu). Najbardziej trafione makijaże dla tego typu urody możecie śledzić w jednej z moich galerii na Pintereście.

Na powyższym zdjęciu po prawej dodałam także w programie graficznym zbyt ciepły odcień włosów, który wraz z niedobranymi kolorami ubrań i makijażu, rujnuje wizerunek eterycznego, zjawiskowego Chłodnego Lata.

Znajomość swojego typu urody ma ogromne znaczenie dla wizualnego odmłodzenia, polepszenia nastroju, lepszego poznania i polubienia siebie. Często też wyzwala odwagę, aby eksperymentować z ubraniami i makijażem, gdyż znane nam są już ramy, w których będziemy się poruszać, wybierając i zestawiając kolory. Bez obaw – wszystkie kolory z Twojej palety barw będą się ze sobą świetnie łączyć, tak więc wreszcie będziesz miała się w co ubrać, mając zdecydowanie chudszą garderobę. W dłuższej perspektywie jest to więc rozwiązanie przyjazne portfelowi i środowisku, gdyż przestajemy kupować hurtowo rzeczy, które potem zalegają w szafie. Podobnie sprawa ma się z makijażem – możesz wybrać usługę analizy kolorystycznej połączonej z przeglądem kosmetyczki i makijażem pokazowym lub z lekcją makijażu, a ja przeprowadzę Cię bezpiecznie przez dobór kosmetyków do makijażu w odpowiedniej dla Ciebie kolorystyce i wykończeniu.

Więcej informacji na temat obsługi swojego typu urody znajdziesz po analizie kolorystycznej w obszernym skrypcie, w który wyposażam swoje Klientki. Autorką skryptu jest P. Ania Ciechomska z warszawskiej Make-Up Instructors Academy, w której to szkole zaczęłam swoją wielką przygodę z analizę kolorystyczną <3.

Ze skryptu dowiesz się m.in.: jak łączyć kolory ubrań w gotowe stylizacje, który styl modowy najlepiej podkreśla Twoją paletę barw, jaki kolor włosów powinnaś wypróbować oraz jakie kolory makijażu będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Wyposażę Cię także we wzornik Twoich najlepszych kolorów oraz barw, które możesz pożyczać od swojego siostrzanego typu urody (wzornik do pobrania na telefon). Jeśli wolisz „analogowe” pomoce kolorystyczne, chętnie wskażę Ci także zaufanego polskiego producenta, u którego możesz zaopatrzyć się w wachlarzyk kolorystyczny Twojego typu urody oraz inne przydatne akcesoria, pozwalające lepiej oswoić oko z nową paletą barw.

Zapraszam, odkryjmy razem Twój typ urody!