Atrybuty (wg ważności): Chłodna, Zgaszona, Jasna
Znane Chłodne Lata: Christie Birnkley, Jessica Biel, Denise Richards, Ruth Wilson, Linda Evans (obejrzyj je tutaj)
Typ siostrzany: Chłodna Zima (Cool/True Winter)
Cechy wyglądu: karnacja jaśniejsza, często lekko zaróżowiona, choć także neutralna, a niekiedy jasnooliwkowa (zielonkawa); włosy wyraźnie chłodne, od jasnego blondu do jasnego brązu o odcieniu popielatym, a niekiedy nawet srebrno-siwym; tęczówki błękitne, szare, niebiesko-szare, zielono-szare, niebiesko-zielone, orzechowo-szare.

Atrybuty

Chłodne Lato jest najzimniejszym oraz najintensywniejszym spośród typów letnich. Chłód barw, czyli najważniejszy atrybut kolorystyczny (key color characteristic) współdzieli z ciemniejszą od siebie i intensywniejszą Chłodną Zimą. Wybierając barwy zimne, Cool Summer pilnuje także, aby były średnio ciemne i w minimalnym stopniu przygaszone/pudrowe. Chłodne Lato może oczywiście sięgać bo barwy nieco jaśniejsze i ciut ciemniejsze, ale zawsze zimne i nie skrajnie jaskrawe.

Średni kontrast

Chłodne Lato lubi średnią kontrastowość noszonych barw, więc z powodzeniem może łączyć w stylizacje swoje jaśniejsze i średnio-ciemne barwy z nieco ciemniejszymi odcieniami z palety Chłodnej Zimy.

Chłodne Lato (Cool/True Summer) w swoich najlepszych odcieniach i średniej kontrastowości

Cool Summer jest najintensywniejszym typem letnim i nasycenie jej barw, choć jeszcze nie pełne, jest zdecydowanie najbardziej wyraziste spośród wszystkich typów letnich.

Typ siostrzany

Główna różnica pomiędzy Chłodnym Latem a Chłodną Zimą zaznacza się w nasyceniu (chromatyczności) i głębi (walorze) barw – True Winter jest od niej mocniej napigmentowana i ciemniejsza.

Chłodne Lato (Cool/True Summer) z lewej i Chłodna Zima (Cool/True Winter)

Oba typy chłodne są jednak jednoznacznie zimne i mogą wymieniać się częścią barw będących na granicy zaciemnienia w ich lodowatej palecie 😀

Paleta barw

Cool Summer najpiękniej wygląda w mroźnych i dość już mocno nasyconych, jednak nie jaskrawych odcieniach (zawsze widoczna jest tu odrobina pudrowości). Najkorzystniejsze odcienie dla tego zimnego typu urody to czerwień malinowa, mroźne błękity, odcienie niebiesko-zielone (morskie), ciemniejsza lawenda i jaśniejsza śliwka, orchideowy róż, lekko zgaszona fuksja, biel, szarości i srebro. Może także urozmaicać swoją szafę o jaśniejsze i delikatniejsze odcienie swojego typu siostrzanego, Chłodnej Zimy, jak jej ciemniejsze błękity, fuksję, głębokie tonacje morskie czy śliwkowy fiolet. Spójrzmy na moją modelkę w otoczeniu chust kolorystycznych z palety Chłodnego Lata z domieszkami odcieni Cool Winter.

Chłodne Lato w swoich najlepszych odcieniach

Uroda Cool Summer rozkwitła w towarzystwie gamy zimnych, dość już wyrazistych, choć nieco pudrowych odcieni, połączonych w średnie kontrasty, tudzież harmonie barwne, które również nie szkodzą True Summer. Pięknie!

Odcienie właściwe vs niekorzystne

Dla zobrazowania, iż analiza kolorystyczna naprawdę działa, zestawię teraz kilka gam barwnych niepasujących Cool Summer z jej najbardziej trafionymi odcieniami.

Zacznę oczywiście paletą chłodną vs ciepłą od Ciepłej Wiosny i Ciepłej Jesieni, czyli gamą opozycyjną. Na samych zdjęciach może wydawać się, że nie jest tak źle, bo nasycenie barw ciepłych jest dość już wyraźne, w związku z tym to na nim głównie skupi się oko, jednak gdyby pozbawić moją modelkę ochładzającego makijażu, natychmiast ukazałoby się mocne zaczerwienienie z jednoczesną ziemistością skóry oraz utratą wyrazistości czerwieni wargowej.

Chłodne Lato (Cool/True Summer) w swojej tonacji vs paleta ciepła (warm)

Chłodne Lato w zimnych różach vs ciepłe róże

 

Chłodne Lato w zimnej bieli i czystym srebrze vs biel ivory i czyste złoto

Chłodne Lato w tonacji morskiej zastępujcej zieleń vs ciepła limona i zieleń jabłkowa

Chłodne Lato w malinie i chłodnym różu vs tonacja pomarańczowa

Chłodne Lato w malinie i zimnym jasnym różu vs koral i łosoś

Chłodne Lato w zimnych błękitach vs aqua i hot turquoise

Na żywo i bez makijażu fotograficznego, paleta ciepła jest bardzo niekorzystna, gdyż kłóci się z czynnikiem definiującym typ chłodny – zimną temperaturą. To właśnie dlatego rudości i miodowe blondy to najgorsze odcienie koloryzacji dla tego skrajnie chłodnego typu urody.

Skupię się teraz na tonacji czystej od Czystej Wiosny i Czystej Zimy, czyli maksymalnie nasyconej i bardzo mocno kontrastowej.

Chłodne Lato w swojej tonacji vs paleta czysta (clear/bright)

Chłodne Lato w ciemniejszej lawendzie i orchidei vs jaskrawy ciepły fiolet i czerń

Chłodne Lato w zimnym błękicie i czystym srebrze vs jaskrawy błękit zimowy i czerń

Chłodne Lato w orchideowym różu i bieli vs hot pink i czerń

Chłodne Lato w odcieniu niebiesko-zielonym (morskim) i szaro-błękicie vs jaskrawy niebiesko-zielony i czerń

Chłodne Lato nie jest aż tak intensywne, a jego kontrastowość tak wysoka, dlatego w otoczeniu barw czystych jego uroda rozmyje się i zgaśnie (będzie widać tylko ostrą barwę i maksymalny kontrast, a nie noszącą je osobę).

Na koniec Chłodne Lato w tonacji ciemnej/głębokiej z palety Ciemnej Zimy i Ciemnej Jesieni. Za dużo tu czerni oraz wpływu ciepłej temperatury, aby True Summer mogło rozwinąć skrzydła i nabrać witalności oraz wewnętrznego blasku.

Chłodne Lato w swojej tonacji vs paleta ciemna/głęboka

Chłodne Lato w jasnej śliwce i orchidei vs purpura królewska i głęboka śliwka

Chłodne Lato w tonacji morskiej (niebiesko-zielonej) vs ciemna zieleń sosnowa i leśna

Chłodne Lato w mroźnych błękitach vs głęboki ciepły i zimny granat

Chłodne Lato w fiołkowym i pastelowym różu vs ciemna fuksja zimowa

Duża zawartość czerni w odcieniach palety głębokiej/ciemnej przytłoczyła urodę mojej modelki, odbierając jej świeżość i energię.

Makijaż

Także w makijażu trzeba pilnować się, aby użyte kosmetyki kolorowe były zimne i ni nazbyt zgaszone/nasycone, jasne/ciemne, a już na pewno nie ciepłe, gdyż zamiast podkreślenia urody i odmłodzenia, uzyskamy efekt wprost przeciwny.

Chłodne Lato w zimnym i nieprzytłaczającym urody makijażu vs zbyt ciepły i intensywny makeup

Właściwy dobór kosmetyków i technik makijażowych jest trudny, ale tutaj także przychodzę Wam z pomocą za pośrednictwem moich Indywidualnych kursów makijażu lub Analizy kolorystycznej poszerzonej o przegląd zawartości kosmetyczki z listą zakupów oraz/lub makijażem pokazowym. Więcej na temat tych usług możesz poczytać, klikając w podświetlony na różowo tekst.

Koloryzacja włosów

Pod koniec spotkania z Klientką, zawsze sięgam po wzorniki odcieni włosów, aby omówić najbardziej wskazane odcienie oraz efekty koloryzacji. Jak już wcześniej wspomniałam, Chłodne Lato powinno unikać żółtych, pomarańczowych i czerwonych pigmentów, o ile nie chce wyglądać niezdrowo 🙂

Samodzielna praca z paletą barw

Moje klientki wyposażam po analizie w wachlarzyki ich najlepszych oraz dobrych odcieni (wachlarz zawiera także korzystne odcienie pożyczone z palety typu siostrzanego), dzięki czemu łatwiej będzie pracować z nową gamą barw oraz wykonać przegląd szafy i robić zakupy.

Chłodne Lato – look book (wybrane strony)

Chłodna Zima – look book (wybrane strony)

 

Oprócz wachlarzyka przesyłam także look book typu urody Klientki oraz typu siostrzanego, aby mogła je porównać i dzięki temu łatwiej zrozumieć różnice między swoją, a siostrzaną gamą barw. Look book zawiera masę cennych informacji na temat komponowania stylizacji z poszczególnych odcieni z palety, stylów modowych, w których dana gama prezentuje się szczególnie dobrze, biżuterii, dodatków, deseni, właściwego makijażu oraz koloryzacji włosów.

Nauka obsługi swojej urody staje się bardziej przystępna i łatwiejsza z odpowiednimi pomocami :)!

Więcej treści na temat analizy kolorystycznej, kursów makijażu oraz samego makeupu zamieszczam na moim Instagramie, Facebooku i koncie Pinterest.

Zweryfikowane opinie moich klientek na temat moich usług możecie prześledzić, klikając w odnośnik do mojej wizytówki google maps.

Dziękuję za Waszą tu obecność i dotrwanie do końca wpisu!

Jak zawsze, pozdrawiam kolorowo!